MEB onaylı 9.sınıf fizik ders kitabının yıllara göre farklı parametreler açısından incelenmesi
Examination of MEB approved 9th grade physics textbook in terms of different parameters according to years
  1. Tez No: 893512
  2. Yazar: PINAR TUTUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu araştırmada 2000 yılı ve sonrasında yayınlanan 9. Sınıf Fizik ders kitaplarının künye bilgileri, içerik, fiziksel özellikleri bakımından incelenmesi ve değerlendirme sorularının soru türüne göre dağılımı ve Yenilenmiş Bloom Taksonomisinin Bilişsel Süreç Boyutuna göre sınıflandırıldığında nasıl bir dağılım göstermekte olduğu belirlenmesi amaçlanmaktadır.Çalışmanın yöntemi olarak metnin belli özelliklerini sayısallaştırarak inceleyen nitel araştırma olan doküman incelenmesi kullanılmıştır. Doküman olarak 2000 yılı ve sonrasında yayınlanan 9. Sınıf Fizik dersi için Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından uygun görülen ve okullarda okutulan beş ders kitabı çalışma grubunu oluşturmuştur. Elde edilen veriler doküman analizi yöntemiyle analiz edilip belirlenmiştir.Araştırma sonucunda fiziksel özellikler bağlamında bir kitapta eksiklik olduğu saptanmıştır. Kitaplarda yer alan ünitelerin dağılımının farklılık gösterdiği belirlenmiştir. İçerik özellikleri bağlamında incelendiğinde kitaplarda eksikliklerin olduğu tespit edilmiştir. Ünite sonu soruları soru türüne göre incelendiğinde kitapların çoğunlukla geleneksel soru hâkim olduğu görülmüştür. YBT'ye göre sınıflandırıldığında üst düzey bilişsel alan soru sayısı, alt düzey bilişsel alan basamağındaki soru sayısı FK5 ve FK2'de dengeli dağılım göstermektedir. Üç kitapta (FK1, FK3, FK4) alt düzey bilişsel alan beceri gerektiren soru sayısı oldukça fazladır. Soruların çoğunlukla alt düzey bilişsel basamaklarda yoğunlaştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine 9th Grade Physics textbooks published in 2000 and later in terms of imprint information, content and physical properties, and to determine the distribution of evaluation questions according to question type and how they are distributed when classified according to order. Document analysis, which is a qualitative research that examines certain features of the text by digitizing them, was used as the method of the research. The study group consisted of five textbooks published as documents in 2000 and later and approved by the Board of Education and Discipline for the 9th Grade Physics course taught in schools. The obtained data were analyzed and determined using the document analysis method.As a result of the research, it was determined that there was a deficiency in the book in terms of physical features. It has been determined that the distribution of units in the books varies. When examined in the context of content features, it was determined that there were deficiencies in the books. When the end-of-unit questions were examined according to question types, it was seen that the books were mostly dominated by traditional questions. When classified according to YBT, the number of questions in the high-level cognitive domain and the number of questions in the lower-level cognitive domain show a balanced distribution in FC5 and FC2. In three books (FK1, FK3, FK4), the number of questions requiring low-level cognitive domain skills is quite high. It was determined that the questions mostly focused on low-level cognitive steps.