Ortaokul matematik öğretmeni adaylarının uzamsal görselleştirme düzeylerine göre geometri problemi kurma becerileri
Geometry problem posing skills of middle school mathematics teacher candidates according to their spatial visualization levels
  1. Tez No: 893543
  2. Yazar: SENA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KATRANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul matematik öğretmeni adaylarının uzamsal görselleştirme düzeylerine göre cisimlerin farklı yönlerden görünümleri konusunda problem kurma becerilerinin incelenmesidir. Araştırmanın deseni, nitel araştırma türlerinden durum çalışmasıdır. Çalışmada katılımcıların belirlenmesinde, amaçlı örnekleme çeşitlerinden biri olan ölçüt örnekleme yöntemi kıstas alınmıştır ve çalışma 52 matematik öğretmeni adayı ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak; Purdue Uzamsal Görselleme Testi ve Geometri Problemi Kurma Formu kullanılmıştır. Veri analizi sürecinde; öğretmen adaylarının uzamsal görselleştirme becerilerini düşük, orta ve yüksek şeklinde kategorize etmek için doğru yanıtlar dikkate alınıp ortalamaya bir standart sapma değeri eklenerek ve çıkarılarak sınıflandırma yapılmıştır. Öğretmen adaylarının ürettikleri problemlerin analizi için altı kriterden oluşan, Geometri Problemlerini Değerlendirme Formu geliştirilmiştir. Sonuç olarak; çalışmaya katılan matematik öğretmeni adaylarının yarısından fazlasının uzamsal görselleştirme becerilerinin orta, ikinci sırada düşük ve son olarak yüksek düzeyde oldukları tespit edilmiştir. Yüksek uzamsal görselleştirme becerisine sahip olan öğretmen adaylarının, orta ve düşük düzeyde uzamsal görselleştirme becerisine sahip olanlara kıyasla; kurdukları serbest ve yapılandırılmış problemlerde daha başarılı oldukları tespit edilmiştir. Öğretmen adaylarının problem kurma durumları hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları ve/veya problem kurma ile ilgili henüz eğitim almadıkları için kendilerinden istenen problem kurma durumuna uygun problem üretemedikleri görülmüştür. Uzamsal görselleştirme becerisi düşük, orta veya yüksek olması durumu fark etmeksizin katılımcıların kurdukları problemlerin çoğunlukla rutin ve orta seviyede olduğu tespit edilmiştir. Son olarak, öğretmen adaylarının yazdıkları problemlerin bağlam açısından sınırlı olduğu, benzer problem metni ve şekil yapılarını kullandıkları sonucu elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlardan hareketle, bu konuda yapılacak çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the problem posing skills of secondary school mathematics teacher candidates about the views of objects from different directions according to their spatial visualization levels. The design of the research is a case study, one of the qualitative research types. In determining the participants in the study, criterion sampling method, one of the purposeful sampling types, was used as a criterion and the study was carried out with 52 mathematics teacher candidates. As a data collection tool; Purdue Spatial Visualization Test and Geometry Problem Posing Form were used. During the data analysis process; to categorize prospective teachers' spatial visualization skills as low, medium and high, the correct answers were taken into account and the classification was made by adding and subtracting a standard deviation value from the mean. Geometry Problems Evaluation Form, consisting of six criteria, was developed for the analysis of the problems produced by teacher candidates. In conclusion; It was determined that more than half of the prospective mathematics teachers who participated in the study had medium level spatial visualization skills, secondly low level and lastly high level. Teacher candidates with high spatial visualization skills compared to those with medium and low spatial visualization skills; It was determined that they were more successful in the free and structured problems they posed. It has been observed that teacher candidates do not have sufficient knowledge about problem posing situations and/or because they have not yet received training on problem posing, they cannot produce problems appropriate to the problem posing situation required of them. It was determined that the problems posed by the participants, regardless of whether their spatial visualization skills were low, medium or high, were mostly routine and at medium level. Finally, it was concluded that the problems written by the teacher candidates were limited in terms of context and they used similar problem text and figure structures. Based on the results obtained, suggestions are presented for further studies on this subject.