Sınıf öğretmenlerinin çocuk hakları eğitimine ilişkin tutumları ile kapsayıcı eğitime yönelik farkındalıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between classroom teachers' attitudes towards child rights education and their awareness towards inclusive education
- Tez No: 893544
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL ÖNER SUNKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Sınıf Öğretmenlerinin Çocuk Hakları Eğitimine İlişkin Tutumları ile Kapsayıcı Eğitime Yönelik Farkındalıkları Arasındaki İlişkinin İncelenmesi. ÇİFTÇİ, İdris Dicle Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Temel Eğitim Anabilim Dalı Sınıf Eğitimi Bilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, 182 sayfa, Şubat 2024 Tez Danışmanı: Dr. Öğr. Üyesi Meral ÖNER SUNKUR Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin çocuk hakları eğitimine ilişkin tutumları ile kapsayıcı eğitime yönelik farkındalık düzeyleri, bunların öğretmenlerin demografik özelliklerine göre değişip değişmediği ile sınıf öğretmenlerinin çocuk hakları eğitimine ilişkin tutumları ile kapsayıcı eğitime yönelik farkındalık düzeyleri ilişkisini ortaya çıkarmaktır. Araştırma nicel araştırma yöntemi ile ilişkisel tarama modelinde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Bingöl il merkezinde çalışan sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. 2022-2023 eğitim öğretim yılında Bingöl il merkezinde çalışan 584 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Öğretmenler arasından uygun örnekleme yöntemiyle seçilen 373 öğretmene veri toplama aracı dağıtılmıştır. Veri toplama aracını tam dolduran ve kişisel bilgi yazmayan 319 öğretmenden veri toplama aracı toplanmıştır. Örneklem büyüklüğünün yeterlilik seviyesi hesaplanmış 232 katılımcının yeterli olduğu görülmüştür. Bu nedenle 319 katılımcı ile çalışmaya devam edilmesine karar verilmiştir. Veriler“Çocuk Hakları Eğitimine İlişkin Tutum Ölçeği”,“Kapsayıcı Eğitime Yönelik Farkındalık Ölçeği”,“Kişisel Bilgi Formu”ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Examining the Relationship Between Classroom Teachers' Attitudes Towards Child Rights Education and Their Awareness Towards Inclusive Education ÇİFTÇİ, İdris Dicle University İnstitution of Education Sciences Basic Education Department Clasroom Education Discipline Master Thesis, 176 pages, February 2024 Thesis Advisor: Asst. Prof. Meral ÖNER SUNKUR The aim of this research is to reveal the relationship between classroom teachers' attitudes towards child rights education and their awareness levels towards inclusive education, whether these vary according to the demographic characteristics of teachers, and the relationship between classroom teachers' attitudes towards child rights education and their awareness levels towards inclusive education. The research was conducted with the quantitative research method and the relational screening model. The population of the research consists of classroom teachers working in Bingöl city center. It consists of 584 classroom teachers working in Bingöl city center in the 2022-2023 academic year. Data collection tools were distributed to 373 teachers selected by random sampling method. The data collection tool was collected from 319 teachers who filled out the data collection tool completely and did not write personal information. The adequacy level of the sample size was calculated and it was found that 232 participants were sufficient. Therefore, it was decided to continue the study with 319 participants. Data were collected with the“Attitude Scale towards Child Rights Education”,“Awareness Scale towards Inclusive Education”and“Personal Information Form”.