Taberi'nin Camiu'l-Beyan isimli eserinde Hz. Aişe'den yapılan rivayetlerin tesbiti ve değerlendirilmesi
Examination and assesment of Aishah's narrations in Tabari's Jamiu'l-Beyan
  1. Tez No: 89357
  2. Yazar: SEVGİ TÜTÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMER DUMLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Taberi Tefsiri'ndeki Hz. Âişe'nin rivayetlerinin tesbiti ve değerlendirilmesi isimli çalışmamız, bir giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın giriş bölümünde Hz. Âişe'nin hayatı, onun hakkında yapılan çalışmalar, Taberi'nin Hz. Âişe'nin rivayetlerini ele alışı ve Hz. Âişe'nin rivayette bulunduğu âyetler hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, Kur'ân'ın Kur'ân'la, sünnetle, ictihadla tefsiri, esbâb-ı nüzul, kıssalar ve kırâatla ilgili rivayetleri üzerinde durarak, Hz. Âişe'nin tefsir yönünü belirlemeyi amaçladık. İkinci bölümde, genel konulardaki ve kadınlarla ilgili konulardaki rivayetler incelendi. Üçüncü bölüm Hz. Peygamber'i konu edinen rivayetleri içermekte olup, dördüncü bölümde Hz. Âişe'nin rivayette bulunduğu çeşitli mevzular yer almaktadır. Yapılan çalışma sonunda Taberi Tefsiri'nde Hz. Âişe'nin üçyüz yirmisekiz rivayeti olduğu tespit edilmiştir. Bunların hepsine yer verilerek farklılıklarına dikkat çekilmiştir. Hz. Âişe'nin Kur'ân'ı yorumlamadaki metodu araştırılarak, onun Kur'ân'ın önde gelen müfessirlerinden biri olduğu örneklerle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our study consists of an introduction and four chapters. In the introduction, we have given brief information about Aishah's life and books written on her, and the way Tabari treated Aishah's narrations and the Qur'anic verses which were reported by Aishah herself. In the first chapter, we aimed to determine the way Aishah followed in the commentary of Qur'an by giving special emphasis upon her commmenting of the Qur'an by the Qur'an and the Sunnat, and again her commenting by reasoning and finally, her narrations about asbâb al- nuzûl, stories and the Qur'anic recitation (Qira'ah) In the second chapter, we examined the narrations on general subjects and women. The third chapter includes narrations concerning the ProphetMuhammad himself. And finally, the fourth chapter is about the subjects which were narrated by Aishah. We established, in this study, that Aishah has three hundred and twenty-eight narrations in the Commentary of Tabari. We noticed the differentions between these narrations. We examined Aishah's metod in commenting the Qur'an and tried to show with the examples that she was one of the leading commentators of the Qur'an.