Ulaşılabilen bazı tekstil konservasyon merkezleri ve bir halı-kilim konservasyon araştırma laboratuarı önerisi
Some reachable textile conservation research centers and a carpet-rug conservation research laboratory suggestion
  1. Tez No: 89358
  2. Yazar: GONCA KARAVAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZNUR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Ill ÖZET Konservasyon konusunun son yıllarda ülkemizde popülarite kazanması sonucu bu alana ilgi duyanların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Çok farklı uzmanlık alanlarını bünyesinde barındıran konservasyon uygulamalarında prensip aynı olsa da uygulama şekilleri farklılık göstermektedir. 1940'h yıllardan bu yana Dünya' da araştırılan ve uygulanan konservasyon ülkemizde henüz sınırlı objeler üzerinde uygulama olanağı bulabilmektedir. Tekstil eserler üzerindeki konservason uygulamaları ise bizim için nerede ise çok yeni bir uzmanlık alanıdır. Kültürel değere sahip tekstil eserlerin konservasyonunda, konservatörün arkeoloji, sanat tarihi ve organik kimya bilgileri ile donatılmış olması ve bu bilgileri hayata geçirebilmesi alanındaki başarısı açısından önemlidir. Olaya bu açıdan bakıldığında, tekstil konservasyonu konusunda Dünya' da yapılan uygulamalardan haberdar olmak ve tekstil konservasyon laboratuarının nasıl olması gerektiği biz ilgililer için büyük önem taşımaktadır.“Ulaşılabilen Bazı Tekstil Konservasyon Merkezleri ve Bir Halı - Kilim Konservasyon Araştırma Laboratuarı Önerisi”başlıklı araştırma konusunda Dünya üzerinde hizmet veren bazı konservasyon merkezlerinin tanıtımı ile bir halı kilim konservasyon araştırma laboraturı için öneriler verilmiştir. xL^lö^^^m
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In the latest years the result of goining popularity of the conservation matter the number of people, who interrested in this field has been increased. Although the principle in the conservation practices that include many different practice areas are the same, aplication forms are different. Since 1940's conservation that has been searched and practiced in the worldcould be found application possibility on limited objects. The conservation practices on textile artifacts are a very new expertieses area for us. In the conservation of textile artifacts with cultural value, it's important that conservator should have knowledge of organics chemistry, history of art and archologie and could practiced these knowledges. When it's looked at from this point of view, on the subject of textile conservation it's very important for us, that one has to be informed about applications all around the world and to know how to work with textile conservation laboratories. In tehesis,“ Some Reachable Textile Conservation Research Centers and a Carpet - Rug Conservation Research Laboratory Suggestion”, it has been given information about some conservation centers that serve around the world and sets up propositions for a carpet-rug conservation research laboratory.