Yeni ürün geliştirme süreci: Kimya sektörü uygulamaları açısından değerlendirmeler
- Tez No: 89356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ESİN KÜHEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Yeni ürün geliştirmek, firmaların çeşitli nedenlerle gerçekleştirdikleri maliyeti ve riski yüksek bir etkinliktir. Yüksek maliyet ve riskin söz konusu olması, bu konuda yapılan çalışmaların riski azaltacak özellikte olmasını gerektirmektedir. Dolayısıyla, pazarda kabul görebilecek ve firma hedeflerine katkıda bulunacak yeni ürünlerin geliştirilmesi önem taşımaktadır. Günümüzde yeni ürün geliştirme, sadece bir tasarım çalışmasından ibaret olmayıp çeşitli disiplinlerin birarada çalıştığı bir süreç şeklini almıştır. Bir yeni ürün geliştirme süreci şu aşamalardan oluşmaktadır : Yeni ürün fikirlerinin oluşturulması, yeni ürün fikirlerinin elenmesi, kavram geliştirme, pazarlama stratejilerinin belirlenmesi, iş analizi, ürünün geliştirilmesi (tasarımı) ve test edilmesi, pazar testleri ve ticarileştirme. Bu çalışmada yeni ürün geliştirme süreci genel anlamda konu ile ilgili literatürün araştırılmasıyla ele alınmakta ve Türk kimya sektöründe etkinlik gösteren üç şirketin yeni ürün geliştirme süreci uygulamaları incelenerek literatür araştırması sonucunda tanımlanan süreçle karşılaştırılmaktadır. Yapılan değerlendirmeler, Türk kimya sektörü uygulamalarının geliştirilmesi için tasarım öncesinde gerçekleştirilecek pazar çalışmalarının (ve diğer çalışmaların) ve süreçte teknik ve pazarlamaya ilişkin işlevler arasında entegrasyonun geliştirilmesinin önem taşıdığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
New product development is an activity with high costs and risks, which firms use for various reasons. High costs and risks make it necessary that the practices on the subject should be such that the risk can be minimized. Therefore it is important to develop new products which can serve corporate objectives and can be well accepted by the market. Today, new product development does not consist only of designing, but it has become a process in which various disciplines work together. A new product development process consists of the following steps : Formation of new product ideas, screening of new product ideas, concept development, determination of marketing strategy, business analysis, product development (design) and testing, market testing and commercialization. In this study, new product development process is defined making use of the literature on the subject and new product development practices of three firms in Turkish chemicals sector are examined. These practices are compared with the defined process. It is argued that market studies (and other efforts) before designing the product and the integration between technical and marketing functions are important aspects in improving Turkish chemical sector practices.