Türk turizminin dünya turizmine entegrasyonunda turistik ürün politikaları
Integration of Turkish tourism with world tourism and touristic product policies
- Tez No: 89359
 - Danışmanlar: PROF. DR. ALP TİMUR
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Turizm, Tourism
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 186
Özet
TÜRKÇE ÖZET Bu tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; genel olarak turizm ve turistik ürün kavramının tammı yapılmış ve özellikleri belirtilmiştir. Turistik ürünü oluşturan faktörler ayrıntılı olarak incelenmiştir. Yine bu bölümde turistik ürün talebini etkileyen faktörler ekonomik, demografik ve psikolojik faktörler olarak bir ayrıma tabi tutularak incelenmiştir. Ayrıca dünya turizmindeki genel gelişme eğilimleri ve bölgeler arasındaki gelişme eğilimleri de ele alınmıştır. Turistik ürün politikalarında turistik ürün çeşitlendirmesi, alternatif turistik ürün ve ürün farklılaştırması konulan da bu bölümde ele alınmıştır. İkinci bölümde; Türk turizminde turistik ürün politikaları belirlenmeye çalışılmıştır. Türk turizmine genel bir yaklaşım yaparak, Türk turizminde turistik ürün arayışının nedenlerinin bir analizi yapılmıştır. Türk turizminde turistik arz ve turistik taleple ilgili politikalar ayrıntılı bir şekilde analiz edilmiş, Türk turizminde turistik ürün çeşitlendirmesi kapsamında geliştirilebilecek yayla, golf, inanç, mağara, termal, kongre turizmi gibi turistik ürün çeşitleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, dünya turizmindeki ve turizmin kendi yapısındaki gelişme eğilimlerine göre Türk turizminin 2020 yılına kadar olan dönemdeki olası gelişmeleri Delphi tekniği ile tahminlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde ise, dünya turizmindeki gelişme eğilimleri ve araştırma sonuçlarına göre, Türk turizminin dünya turizminden daha fazla pay alabilmesi için çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır. tC YfllCSERf&RHrtof SOJTOLt,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis contains three parts. In the first part the defination of the concepts of tourism and touristic products has been described factors which constitute touristic product have been studier in great detail. At the same time, the factors which affect the demand of touristic products have been studied individually in terms of economic, demographic and psychological factors In addition to this, general improvement tendiencies in the world tourism and impovement tendencies among the regions have been taken into consiteration. Touristic production varieties, such as pasture, golf, faith, cave, thermal congress which may be improved in the the diversification of touristic products in Turkish tourism have been taken up. In the third part, the probable improvements in the period until 2020 in Turkish tourism according to the improvement tendencies in the structure tourism and world tourism have been estimated by using Delphi technique. In the conclusion of the study suggestions, to obtain a bigger share from the world tourism for the benefit of Turkey have been made according to the results of the research and the improvement tendencies in the wold tourism.