Bilim ve sanat merkezlerindeki ortaokul öğrencilerinin dijital oyun bağımlılıklarının incelenmesi
Investigation of digital game addictions of middle school students in science and art centers
- Tez No: 893580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KİNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
21. yüzyılda teknolojideki hızlı gelişmeler, oyun alışkanlıklarında önemli değişikliklere neden oldu. Geleneksel oyun alanlarının azalması ve dijital oyunlara olan ilginin artması, oyun dünyasının dijital platformlara doğru yönelmesine yol açtı. Bireylerin dijital oyunlara olan ilgisi artarken, bu tür oyunlara harcanan zaman da doğal olarak artış gösterdi. Ancak, dijital oyunlara olan ilgi ve harcanan sürenin artması beraberinde bazı sorunları getirmiştir. Bu sorunlardan biri de dijital oyun bağımlılığıdır. Bu araştırma, Diyarbakır ilinin merkez ilçelerindeki Bilim ve Sanat Merkezlerindeki ortaokul öğrencilerinin dijital oyun bağımlılığını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini 682 ortaokul öğrencisi oluştururken, örneklem basit seçkisiz yöntemle belirlenen 390 öğrenciden oluşmaktadır. Veriler“Çocuklar İçin Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği”ve kişisel bilgi formu kullanılarak toplanmıştır. Veriler, öğrenci velilerinden alınan yazılı izinlerden sonra öğrencilerle birebir görüşmelerle toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma bulgularında, öğrencilerin çoğunlukla düşük seviyede dijital oyun bağımlılığı sergilediği, ancak riskli ve bağımlı grupların da var olduğu ortaya çıkmıştır. Dijital oyun bağımlılığında cinsiyetin etkili bir değişken olduğu tespit edilmiş ve erkek öğrencilerin kız öğrencilere göre dijital oyun bağımlılığına daha yatkın olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, annelerin ve babaların oyun oynama durumlarının çocukların bağımlılık düzeylerini etkilediği; oyun oynayan ebeveynlerin çocuklarının bağımlılık düzeylerinin daha yüksek olduğu görülmüştür. Bu bulgular, cinsiyet, ev ortamı ve aile içi rol modellerin dijital oyun bağımlılığıyla ilgili önemini vurgulamaktadır. Dijital oyun bağımlılığı konusunda, başta ebeveynler ve eğitimciler olmak üzere, herkesin önemli sorumlulukları bulunmaktadır. Ebeveynlere, çocuklarının dijital oyun kullanımını izlemeleri ve belirli sınırlar koymaları önerilmektedir. Ayrıca, öğretmenlerin bilinçlendirme etkinlikleri düzenleyerek öğrencilere dijital oyunların etkileri hakkında bilgi vermeleri tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, rapid developments in technology have caused significant changes in gaming habits. The decrease in traditional playgrounds and the increase in interest in digital games have led to the orientation of the game world towards digital platforms. As the interest of individuals in digital games increased, the time spent on such games naturally increased. However, the increase in interest and time spent on digital games has brought some problems. One of these problems is digital game addiction. This study aims to examine the digital game addiction of secondary school students in Science and Art Centres in the central districts of Diyarbakır province. The research was conducted using the survey model, one of the quantitative research methods. While the population of the research consists of 682 secondary school students, the sample consists of 390 students determined by simple random method. Data were collected using the“Digital Game Addiction Scale for Children”and personal information form. The data were collected through one-to-one interviews with written permissions from the parents of the students. The collected data were analyzed using the SPSS package program. The research findings revealed that students mostly exhibited low levels of digital game addiction, but there were also risky and addicted groups. Gender was found to be an effective variable in digital game addiction and it was determined that male students were more prone to digital game addiction than female students. In addition, it was observed that the gaming status of mothers and fathers affected the addiction levels of children, and the addiction levels of children of parents who play games were higher. These findings emphasize the importance of gender, home environment and family role models in relation to digital game addiction. Everyone, especially parents and educators, have important responsibilities regarding digital game addiction. Parents are advised to monitor their children's use of digital games and set certain limits. Teachers are also advised to organize awareness-raising activities to inform students about the effects of digital games.