Bilim sanat merkezlerinde uygulanan İngilizce öğretim programının değerlendirilmesi
The evaluation of the English language curriculum applied in science and art centers
  1. Tez No: 952027
  2. Yazar: REZZAN ŞAHİN DELİBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEN ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı Bilim Sanat Merkezlerinde (BİLSEM) uygulanan İngilizce öğretim programını değerlendirerek geliştirilmesine katkı sunmaktır. Çalışma kapsamında özel yetenekli öğrencilere yönelik hazırlanan ve uygulanan İngilizce öğretim programı, öğretmenler ve öğrencilerden veri elde edilerek; ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmiştir. Çalışmada katılımcı odaklı program değerlendirme yaklaşımı içinde yer alan aydınlatıcı değerlendirme modeli uygulanmıştır. Veri toplama aşamasında karma yöntem desenlerinden yakınsayan paralel desen kullanılmıştır. Çalışmanın verileri İngilizce öğretmenlerinden yarı yapılandırılmış görüşme formu, öğrencilerden ise anket yoluyla toplanmıştır. Çalışmanın nicel boyutundaki örneklemini 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Bursa'da yer alan BİLSEM'lere devam eden ve İngilizce dersini alan özel yetenekli ortaokul öğrencileri (n = 108); nitel boyutundaki katılımcılar ise bu BİLSEM'lerde görev yapan bütün İngilizce öğretmenleri oluşturmuştur. Çalışmada görüşme yoluyla elde edilen nitel verilerin çözümlenmesi için içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Çalışmanın anket yoluyla elde edilen nicel verilerini analiz etmek amacıyla betimsel istatistiklerine yönelik analizler yapılmıştır. Çalışmada, BİLSEM İngilizce öğretmenlerinin, öğretim programlarını tasarlama, uygulama ve değerlendirme süreçlerinde birçok avantajın yanında çeşitli zorluklarla karşılaştıkları belirlenmiştir. Öğretmenlerin, öğrenci ihtiyaçlarına duyarlı, esnek, yaratıcı ve gelişim odaklı bir yaklaşım sergileyerek, öğrencilerin İngilizce öğrenme süreçlerini desteklemeye çalıştıkları bulunmuştur. BİLSEM'lerdeki İngilizce öğretim programlarının, kurumların fiziksel koşulları, teknolojik altyapıları, materyal ve kaynakları, öğrenci gruplarındaki farklılıklar gibi birçok faktörden etkilendiği saptanmıştır. Bu koşulların, programların uygulanış biçimini, öğretmenlerin derslerini tasarlama sürecini ve öğrencilerin öğrenme deneyimlerini önemli ölçüde etkilediği sonucuna varılmıştır. Çalışmanın sonuçları doğrultusunda BİLSEM'lerdeki İngilizce öğretmenlerine ders materyalleri ve kaynakları konusunda daha fazla destek sağlanabilir. Öğretmenlere, basılı kaynaklar, dijital materyaller, çeşitli etkinlik ve oyun materyalleri gibi kaynaklara erişim olanağı sunulabilir. Fiziksel koşulları iyileştirip, teknolojik altyapıyı güçlendirerek program uygulamalarından en üst düzeyde verim sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the evaluation of the English teaching program applied for gifted individuals in Science and Art Centers (Bilim ve Sanat Merkezi [BİLSEM]). In the study, the English curriculum prepared and implemented for gifted students was evaluated in detail by obtaining data from teachers and students. In the research, the Illuminative Evaluation Model, which is one of the Participant-Oriented Program Evaluation Approaches, was applied. In the data collection phase, a parallel design that converges from mixed method patterns was used. Data collection tools were prepared by the researcher himself; It has been finalized by consulting expert opinion. One-on-one interviews were conducted with English teachers, and data were obtained from the students through questionnaires prepared by the researcher. The study universe in the quantitative dimension of the research was determined by gifted secondary school students (n = 108) who attended the Science and Art Centers in Bursa in the 2024-2025 academic year and took the English course. The qualitative participants consisted of all English teachers working in BİLSEMs in Bursa. In the study, content analysis technique was used to analyze the qualitative data obtained through interviews. Descriptive statistics were analyzed to analyze the quantitative data obtained through the survey. BİLSEM English teachers face many advantages and various difficulties in the process of designing, implementing and evaluating their curriculum. Teachers try to support students' English learning processes by exhibiting a flexible, creative and development-oriented approach that is sensitive to student needs. English teaching programs in BİLSEMs are affected by many factors such as the physical conditions of the institutions, their technological infrastructure, materials and resources, and the differences in student groups. These conditions significantly affect the way programs are implemented, how teachers design their lessons, and students' learning experiences. More support should be provided to English teachers in BİLSEMs in terms of course materials and resources. Teachers should be provided with access to resources such as printed resources, digital materials, and various activity and game materials. If the physical conditions are improved and the technological infrastructure is strengthened, the highest level of efficiency can be achieved from the program implementations.