Üstün yetenekli öğrencilerde yapay zeka destekli kodlama eğitiminin bilgi işlemsel düşünme becerilerine ve kodlamaya yönelik tutuma etkisi
The effect of artificial intelligence supported coding training on computational thinking skills and attitude towards coding in gifted students
  1. Tez No: 893609
  2. Yazar: MURAT ÇAYLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ÇAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada, MIT App Inventor ile yapay zekâ destekli uygulamaların, üstün yetenekli öğrencilerin bilgi işlemsel düşünme becerilerine ve kodlamaya yönelik tutumlarına etkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma modeli olarak nicel araştırma yöntemlerinden olan tek grup ön test-son test deneysel modeli kullanılmıştır. Araştırma grubunu Tokat Turhal Bilim ve Sanat Merkezi'nde 2023-2024 Eğitim Öğretim yılında öğrenim gören BYF (bireysel yetenekleri farketme) ve ÖYGP (özel yetenekleri geliştirme) öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırma 8 hafta, haftada 2'şer saat olmak üzere toplamda 16 saatlik bir programı ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak Korkmaz ve diğerleri, (2015) tarafından uyarlanan“Bilgisayarca Düşünme Ölçeği (Ortaokul Düzeyi İçin)”ve Akkuş ve diğerleri, (2019) tarafından hazırlanan“Kodlamaya Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 13 kız 15 erkek olmak üzere 28 üstün yetenekli öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi için Normallik testi yapılmıştır. Normallik testi sonucunda, Shapiro-Wilk değerlerine göre, Bilgi İşlemsel Düşünme Becerileri ön test ve son test normal dağılım gösterirken, Kodlamaya Yönelik Tutum da ön test normal dağılım göstermiş olup son test ise normal dağılım göstermemiştir. Normallik testi sonuçlarına göre de Kodlayama Yönelik Tutum ve Bilgi İşlemsel Düşünme Becerileri ölçeklerine verilen cevapların analizi için Kruskal Wallis H, t-test ve ANOVA testleri uygulanmıştır. Uygulanan testlerden elde edilen bulgulara göre üstün yetenekli öğrencilerin kodlamaya yönelik tutumları ön test son test puanlarına bakıldığında p değeri (,001) olarak ve bilgi işlemsel düşünme becerileri ön test son test puanlarına bakıldığında p değeri (,000) olarak bulunmuştur. Bu da öğrencilerin kodlamaya yönelik tutum ve bilgi işlemsel düşünme beceri düzeylerinde artış olduğunu göstermektedir. Kodlamaya yönelik tutuma bakıldığında sınıf düzeyi değişkeni açısından 6. ve 7. sınıf öğrencilerinin sıra ortalamasının daha yüksek olduğu görülmektedir. Ancak sınıf düzeyi, bilgisayar kullanım süresi (yıl) ve günlük bilgisayar kullanım süresi değişkenlerinin istatiksel olarak anlamlı farklar ortaya koymadığı görülmüştür. Bilgi işlemsel düşünme becerilerine bakıldığında ise 7. sınıf öğrencilerinin birçok alt boyutta daha yüksek puanlar aldığı görülmektedir. Özellikle algoritmik düşünme, işbirliklilik ve eleştirel düşünme alt boyutlarında sınıf düzeyleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmaktadır. Bu sonuçlar, bilgi işlemsel düşünme becerilerinin sınıf düzeyine göre farklılaştığını ve özellikle 7. sınıfta bir artış olduğunu göstermektedir. Ancak, sınıf düzeyi, bilgisayar kullanım süresi (yıl) ve günlük bilgisayar kullanım süresi değişkenlerinin istatiksel olarak anlamlı farklar ortaya koymadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of artificial intelligence-supported applications developed with MIT App Inventor on gifted students' computational thinking skills and attitudes towards coding. The research employs a single-group pre-test/post-test experimental design, a quantitative research method. The study group comprises students from the Individual Talent Recognition (BYF) and Special Talent Development (ÖYGP) programs at Tokat Turhal Science and Art Center during the 2023-2024 academic year. The research was conducted over an 8-week period, with 2-hour sessions per week, totaling 16 hours of instruction. Data collection instruments include the“Computational Thinking Scale (for Middle School Level)”adapted by Korkmaz et al. (2015) and the“Attitude Towards Coding Scale”developed by Akkuş et al. (2019). The study group consists of 28 gifted students (13 females, 15 males). Normality tests were conducted for data analysis. According to Shapiro-Wilk values, both pre-test and post-test scores for Computational Thinking Skills demonstrated normal distribution, while for Attitude Towards Coding, the pre-test showed normal distribution, but the post-test did not. Based on these results, Kruskal Wallis H, t-test, and ANOVA tests were applied to analyze the responses to the Attitude Towards Coding and Computational Thinking Skills scales. Findings reveal significant improvements in students' attitudes towards coding (p = .001) and computational thinking skills (p = .000) between pre-test and post-test scores. Regarding attitudes towards coding, 6th and 7th-grade students showed higher mean ranks in terms of grade level. However, variables such as grade level, computer usage duration (in years), and daily computer usage time did not yield statistically significant differences. In terms of computational thinking skills, 7th-grade students scored higher in several sub-dimensions. Significant differences among grade levels were particularly observed in algorithmic thinking, collaboration, and critical thinking sub-dimensions. These results indicate that computational thinking skills vary by grade level, with a notable increase in the 7th grade. However, variables such as grade level, computer usage duration (in years), and daily computer usage time did not produce statistically significant differences.