Leveraging large-scale data for supply chain network design: A location-allocation model for Rwanda
Büyük ölçekli veri kullanarak tedarik zinciri ağı tasarımı: Ruanda için bir yerleşim-atama modeli
  1. Tez No: 893615
  2. Yazar: ZEYNEP GÖZE GÜRKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SELİN KOCAMAN, DR. PABLO DUENAS MARTİNEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Temiz pişirme stratejileri, kalkınma ve sürdürülebilirliğin iyileştirilmesine katkı sağlayan elementlerdir. Biyokütle kullanımına kıyasla daha düşük emisyon seviyesine sahip olması nedeniyle Sıvılaştırılmış Petrol Gazı (LPG) gelişmeke olan ülkelerde teşvik edilmesi gereken bir temiz pişirme stratejisi olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle, bu çalışmada, Ruanda'da LPG dağıtımı için büyük ölçekli tedarik zinciri operasyonu tasarlanmıştır. Bu kapsamda evlerin konum ve LPG talebini içeren büyük ölçekli bir veri seti kullanarak tesislerin yerleşim-atama problemi bir Karma-Tamsayılı Doğrusal Programlama (MILP) modeli formüle ederek çözülmüştür. Problemin boyutunu azaltmak için üç yöntem önerilmiştir. İlki, sistemi zaman indeksinden bağımsız tasarlamaktır. İkinci olarak, çatıları kümelemek ve mesafe kısıtlı jeomedyan noktasına perakendeciler yerleştirmek için yığışımlı hiyerarşik kümeleme tabanlı sezgisel yaklaşımı kullanılmıştır. Son olarak, az zamanda uygun çözümler elde etmek için MILP modelini ayrıştırma yöntemi önerilmiştir. Analiz için, köy merkezi yaklaşımı ve yığışımlı hiyerarşik kümeleme tabanlı sezgisel yaklaşımla kurulan sistem yapılandırmaları karşılaştırılmıştır. Ayrıca, yıllık LPG talebindeki projeksiyon artışı dikkate alındığında mevcut sistem yapılandırmasının genişletilip genişletilemeyeceği araştırılmıştır. Aynı zamada, dizel yakıt fiyatlarındaki dalgalanma nedeniyle altyapı ve ulaşım maliyetleri arasındaki dengeyi göstermek için bir duyarlılık analizi yapılmıştır. Son olarak, ana model ile ayrıştırılmış modelin sonuçlarını ve performansları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Clean cooking strategies are significant contributors to the enhancement of development and sustainability. Regarding the lower emission levels compared to biomass usage, we consider Liquefied Petroleum Gas (LPG) a clean cooking strategy to promote, especially in developing countries. Hence, we design large-scale supply chain operations for the LPG distribution in Rwanda. This involves addressing the location-allocation problem of facilities by utilizing a large dataset on the location and LPG demand of each rooftop by formulating a Mixed-Integer Linear Programming (MILP) model. In order to decrease the size of the problem, we propose three methods. First of all, we design the system independent of time index. Next, we use the agglomerative hierarchical clustering-based heuristic approach to cluster the rooftops and locate retailers on the distance-constrained geomedian point of each cluster. Finally, we propose to decompose the formulated MILP model to get adequate solutions in less time. For computational analysis, we compare the system configurations with different retailer locations obtained by the village centroid approach and agglomerative hierarchical clustering based-heuristic approach. In addition, we investigate whether the existing system configuration can be extended when the projected increase in yearly LPG demand is introduced. Moreover, we conduct a sensitivity analysis to show the trade-off between the infrastructure and transportation costs due to the volatility in diesel fuel prices. Finally, we compare the results and performances of the main model and the decomposed model.