Strategic planning approach and an application on an industrial company
Stratejik planlama yaklaşımı ve bunun bir sanayi şirketi üzerinde uygulanması
- Tez No: 72320
 - Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERPİL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 1997
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 119
Özet
VI ÖZET 1990'h yılların rekabetçi gerçekleri, şirketlerin sadece verimlilik ve yüksek kalite değil, sosyal-çevresel faktörlere önem vermelerini ve stratejik esnekliğe sahip olmalarını gerektirmektedir. Günümüz şirketleri için önemli konuların başında değişime meydan okumak gelmektedir - değişimi yönetmek, ona hükmetmek ve onu kaldıraç olarak kullanmak. Karmaşık ve sürekli değişen çevre koşullarında şirketlerin geleceğe yönelik kararlar almalarını ve uygulamalarını sağlayan sistematik yaklaşım, yani stratejik yönetim yaklaşımı giderek artan bir ihtiyaca dönüşmektedir. Son onyıla damgasını vurmuş olan bu değişim, şirketlerin stratejik yönetim yaklaşımlarına dayanan stratejik esnekliklerinin yarının kazananlarını belirleyeceğini iddia etmektedir. Bu çalışmanın amacı, strateji ve stratejik yönetim ile ilgili temel teorileri tartışmak, stratejik planlamanın kullanım alanını ve önemini vurgulamaktır. Buna ek olarak, çalışma, stratejik planlama yaklaşımının bir sanayi şirketi üzerinde analizini içermektedir. Şirketin bağlı olduğu Holding'in stratejik planlama sürecinin her aşaması; Çevre Etüdü, Grup Vizyonu, Strateji Oluşturma, Finansal Modelleme, İş Planları, Yatırım Önerileri ve Bütçeler incelendikten sonra, sürecin Sanayi Şirketi üzerinde uygulanması anlatılmaktadır. Bu bağlamda, Holding'in Ambalaj Grubu içinde yer alan metal işleme şirketlerinden birisi olan Sanayi Şirketi'nin durumunu daha iyi tanımlayabilmek amacıyla, Holding, Ambalaj Grubu ve Sanayi Şirketi'nin geçmişi hakkında genel bilgi verilmektedir.Ml Entegre, iteratif, sistematik ve devamlı bir süreç olan Sanayi Şirketi'nin stratejik planlama yaklaşımının, literatür taramasında tartışılan teorik çerçeveyle birçok açıdan paralellik gösterdiği sonucuna varılmaktadır. Bu çerçevede, değişen çevreye paralel olarak, geleceklerini şekillendiren kritik faktörün, büyük oranda strateji tercihi ve stratejik esnekliğe bağlı olması nedeniyle, rekabet gücüne sahip günümüz şirketlerini stratejik yönetimden uzak düşünmenin olanaksız olduğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The competitive realities of 1990s appear to demand not only efficiency and high quality, but also attention to social-environmental concerns and strategic flexibility. One of the most important topics on today's corporate agenda is the challenge of change - managing it, enacting it, and leveraging it. Strategic management is the systematic process of making and implementing decisions about the future of an organization in complex and changing environment. Change who has given its name to the decade proposes that strategic flexibility which depends on the strategic management approach of companies will determine the winners of tomorrow. This study aims to set forth the basic theories suggested about strategic approach and strategic management, and also indicate where strategic planning is used and why it is inevitably important. Moreover, the study comprises analysis of the strategic planning approach of an industrial company. After analyzing each step of the strategic planning process of the Holding in which the Industrial Company is included, such as the Environmental Study, Group Vision, Strategy Formation, Financial Modelling, Business Plans, Investment Proposals, and Budgets, its application on the Industrial Company is explained. In this context, since the Industrial Company is a metalworking company under the Packaging Business of the Holding, to better define the Industrial Company's position, general information about the Holding Company, the Packaging Business, and the historical background of the Industrial Company is provided.It is concluded that the strategic planning approach of the Industrial Company, which is integrated, iterative, systematic, and continuous, is parallel to the theoretical framework discussed in the literature survey covering multiple aspects. Within this framework, parallel to the changing environment, it is almost impossible to consider today's corporations that have competitive power without strategic management while the critical factor shaping their future to a great extent depends on their strategy choice and strategic flexibility.