Yaşlı hastaların hastanenin fiziksel çevre düzenlemesine yönelik yaşadığı sorunlar ve beklentilerinin belirlenmesi
- Tez No: 32917
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
98 IV.3. Özet Bu araştırma Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Araştırma ve Uygulama Hastanesinde yatan yaşlı hastaların, hastanenin fiziksel çevre düzenlemesine yönelik yaşadığı sorunları ve beklentilerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır Hastanenin yetişkin servislerinde yatan yaşlı hastalar araştırmanın evrenini oluşturmuştur. 60 yaş üstü, bilinçli, durumu acil müdahele gerektirmeyen 166 hasta örnekleme alınmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak 50 soru içeren anket formu kullanılmıştır. Anket formu araştırmacı tarafından hastalarla tek tek görüşülerek doldurulmuştur. Araştırmada elde edilen veriler elle ve bilgisayarla değerlendirilerek tablolaştırılmıştır. Araştırma sonuçlarının istatistiksel olarak değerlendirilmesinde Yüzdelik hesaplan, Khi -Kare önemlilik testi ve Kolmogorov Smirnov testi kullanılmıştır. Değerlendirme sonuçlarına göre, araştırmaya alman yaşlıların hastane çevre düzenlemesinden belirgin bir şekilde rahatsız oldukları- saptanmıştır. (%69.7). Yaşlıların hastane ortamındaki çevre düzenlemesinden duyduk ları rahatlık/rahatsızlık durumu üzerinde cinsiyet, meslek ve yaşanılan yerleşim bölgesinin etkili olduğu belirlenmiştir. Yaşlanmaya bağlı fiziksel güç, yetenek, duyu ve aktivitelerinde fonksiyon kayıpları yaşayan yaşlılarda, hastane çevre düzenlemesinden duyulan rahatsızlık oranı daha fazladır. Yaşlıların hastane ortamında uyuyamaması ve beslenme biçimin-99 deki yaşadıkları değişiklikler çevre düzenlemesinden duyulan rahatsızlığı artırmaktadır. Yaşlıların hastane ortamındaki çevre düzenlemesine yönelik yaşadığı rahatsızlıkların başında yetersiz temizlik gelmektedir. Bunu erkek ve kadınların aynı ortamda yemek yemesi (kat mutfağında), dolapların yetersiz olması, gürültünün fazla olması, geceleri lambaların sürekli yanması, hastane yataklarının rahat olmaması ve ortamın çok sıcak / çok soğuk olması gibi rahatsızlıklar izlemektedir. Kentsel ve kırsal alanda yaşayan yaşlıların hastane çevre düzenlemesine yönelik beklentileri birbirine paralellik göstermektedir. Yaşlılar odalarında; yeterli sayıda dolap, manivelalı (yüksekliği ve eğimi ayarlanabilen) koltuk - sandalye, telefon, saat, takvim, çiçek koyacak ve resim asacak yerlerin olmasını, banyo ve tuvaletin oda içinde bulunmasını, banyo ve tuvalette klozeti yükseltilmiş, modern tuvaletin olmasını, dinlenmek ve boş vakitlerini değerlendirmek amacıyla odalarına yakın okuma odaları, dinlenme ve ziyaret salonlarının bulunmasını, ağaç ve çiçeklerle donatılmış bir hastane bahçesinin olmasını istemişlerdir. Hastanede yatan yaşlılar, pencerelerin oturdukları yerden dışarıdaki manzarayı görebilecek konumda olmasını, güvenlik amacıyla pencerelerde parmaklıkların bulunmasını, hastane ünitelerinde aydınlatma için yeterli sayıda ve uygun pozisyonda lambaların kullanılmasını, ışığın parlamamasını, elektrik düğmelerinin ulaşılır yükseklikte olmasını ve yalıtılmasını, oda - merdiven - koridor - tuvalet ve banyo duvarlarında tutunacak yerlerin (ahşap koruyucuların) olmasını, hastane zemininin100 ıslak olmamasını, kaygan cilalarla cilalanmamasını ve yer döşemelerinin duvardan duvara olmasını, istemişlerdir. Hastane ortamındaki yaşlılar yalnızlık duygusundan uzaklaşmak için çok kişilik odalarda yatmayı istemişlerdir (%71.7). Yaşlanmayla birlikte fiziksel yetersizlikleri artan yaşlılar yanlarında refakatçi kalmasıyla kendilerini huzurlu, mutlu, güvende hissetmektedirler (%74.7) ve hastane ortamında sevdikleri tarafından ziyaret edilmekten mutluluk duymaktadırlar (%62.7). Yaşlılar kendilerine tedavi amacıyla uygulanan işlemlerin sağlıklarını olumlu yönde etkilediğini ve iyileşmelerini hızlandırdığını belirtmektedirler (%62.7).
Özet (Çeviri)
101 Summary This research has been made descriptively with the aim of determining the problems encountered by elderly patients being in the Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Araştırma ve Uygulama Hastanesi and their anticipations on the arrangement of physical environment. Elderly patients being in the adult departments of the hospital have formed the population of the research. 166 concious patients over 60 years of age whose condition does not need urgent intervention have been included in sampling. A questionnaire including 50 questions have been used as data gathering means. The quetionnaire has been completed by the researcher after talking with the patients individually. The data obtained have been evaluated by hand and computer and them tabulated. Percentage calculations. Ki - square importance test and Kolmogorov Smirnov test have been used in the statistical assesment of the results of the research. According to the results of the evaluation, it has been established that elderly people were evidently uncomfortable from the environmen tal arrangement of the hospital (69.7%). It has been determined that the comfort/uncomfort conditions felt by the elderly from the environmental arrangement of te hospital were dependent on their sex, profession and region of settlement. The rate of uncomfort felt from the environmental arrangement of the hospital is more on the elderly suffering function losses on physical capability, aptitude, sense and activities depending on aging. T.C, YÜKSEKÖ?RETİM KÜH'“ ”DOKÜMANTASYON ttffiL^102 Inability of sleeping of elderly in hospital surroundings and the variations encountered in alimentation have an increasing effect on the uncomfortableness felt from the environmental arrangement. The main uncomfortablenss encountered in the enviromental arrangement of hospital surroundings is the inadequate cleanliness. This is followed by uncomfortableness caused by men and women taking meals in the same social setting (the floor kitchen), inadequate closets, uncomfortable hospital beds and too hot/cold media. Elderly people from urban and rural regions show similar expectations about the environmental arrangement of the hospital. Elderly patients have desired to have adequate closets, lever chair armchair, telephone, clock, calendar and places to put flowers and pictures and private toilets and baths in their rooms; recreation rooms to rest and evaluate their leisure times near their bedrooms and a hospital garden decorated with flowers. Elderly patients being in the hospital have also desired to have the windows positioned so that they could see the landscape outside while sitting, gratings on the windows for security reasons, lighting armatures of adequate number and position in every unit of the hospital, avoidance of glare, electric switches insulated and positioned at reaso nable heights, handrails in room, corridor toilet and bathroom walls and stairs, dry foors not finished with slippery polishes and wall to wall floorings. Elderly people in hospital surroundings have also desired to sleep103 in the wares inorder to avoid the feeling of loneliness (71.7%). Elderly patients whose physical insufficiency have increased with aging feel peaceful, happy and secure with an accompanier (4.7%) and feel happy to be visited by their beloveds (62.7%). Elderly people have also pointed out that the procedures for curing purposses have affected their health affirmatively and speeded up their recovery (62.7%).