Boşanmanın eşler yönünden mali sonuçları
Financial consequences of divorce for spouses
  1. Tez No: 893619
  2. Yazar: SERHAT DOĞRULUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL KÜÇÜKDAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
İnsanlık tarihinin başlangıcından bu yana süre gelen olayların başında hiç şüphesiz ki bir aile kurma olgusu yatmaktadır. Aile kurumunu sona erdiren sebeplerden birisi de boşanmadır. Türk Medeni Kanunun üçüncü bölümünde boşanma ile ilgili düzenlemeler yer almaktadır. TMK'nin 174. Maddesinde maddi ve manevi tazminat hüküm altına alınmıştır. İlgili maddeye göre boşanmadan dolayı maddi veya manevi olarak zarara uğramış olan taraflar bu zararların giderilmesini talep edebilir. TMK'nin 175. Maddesinde ise yoksulluk nafakası ile ilgili hüküm bulunmaktadır. Söz konusu hükme göre, boşanmadan dolayı yoksulluğa düşecek taraf belirli şartlar dâhilinde karşı taraftan yoksulluk nafakası adı altında maddi destek talep edebilir. Bu çalışmamızda öncelikle TMK'nin ilgili maddeleri doğrultusunda boşanma kurumu genel hatları ile ele alınmaktadır. Daha sonra ise çalışmamızın esasını oluşturan Boşanmanın Eşler Yönünden Mali Sonuçları ile ilgili hususlar incelenmektedir. Boşanmanın eşler yönünden mali sonuçlarından ise maddi tazminat, manevi tazminat ve yoksulluk nafakası konuları ele alınmaktadır. İlgili konular ele alınırken özellikle güncelliğini koruyan yoksulluk nafakasının süresi hakkında doktrinde yer alan tartışmalara ve hakimin takdir yetkisi ile ilgilide doktrinde yer alan düşüncelere yer verilmektedir. Yoksulluk nafakası, maddi ve manevi tazminat kurumları, yürürlükte olan TMK hükümleri, içtihat haline gelmiş mahkeme kararları, günümüz itibariyle bu hüküm ve kararların nasıl bir etkiye sebebiyet oldukları değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of establishing a family is undoubtedly at the forefront of the events that have been going on since the beginning of human history. One of the reasons that ends the family institution is divorce. The third part of the Turkish Civil Code contains regulations regarding divorce. Material and moral compensation is stipulated in Article 174 of the TMK. According to the relevant article, parties who have suffered material or moral damage due to the divorce may request compensation for these damages. There is a provision regarding poverty alimony in Article 175 of the TMK. According to the said provision, the party who will fall into poverty due to divorce may request financial support from the other party under certain conditions under the name of alimony. In this study, first of all, the institution of divorce is discussed in general terms in line with the relevant articles of the Turkish Civil Code. Then, the issues related to the Financial Consequences of Divorce for Spouses, which constitute the basis of our study, are examined. Among the financial consequences of divorce for spouses, financial compensation, non-pecuniary compensation and alimony are discussed. While discussing the relevant issues, the discussions in the doctrine about the duration of alimony, which remains up-to-date, and the thoughts in the doctrine regarding the discretionary power of the judge are included. Poverty alimony, material and moral compensation institutions, the provisions of the TMK in force, court decisions that have become jurisprudence, and the impact of these provisions and decisions as of today are evaluated.