Boşanmanın mali sonuçları
Financial results of divorce
- Tez No: 562973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SANEM AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Boşanmaya Türk Medeni Kanunu'nun Aile Hukuku kitabının birinci kısmında ayrı bir bölüm olarak yer verilmiştir. Evliliği sona erdiren sebeplerden biri olan boşanma Türk Medeni Kanunu'nun 161. ve 184. maddeleri arasında düzenlenmiştir. Evlenme neticesinde olduğu gibi boşanma neticesinde de eşlerin ekonomik, sosyal, kişisel ve hukuksal statülerinde önemli birtakım değişiklikler söz konusu olmaktadır. Uygulamada boşanma neticesinde ortaya çıkan sorunların başında boşanmanın mali sonuçları gelmektedir. Bu konuyu seçmemizin nedeni boşanan tarafların boşanma sebebiyle ekonomik hayatlarında meydana gelen etkiyi incelemek ve ortaya koyabilmektir. Çalışmada genel olarak boşanma kavramı, boşanmanın sebepleri ve boşanma davası açıklandıktan sonra boşanmanın eşler yönünden sonuçları ve çocuklar yönünden sonuçlarına değinilmiş, ardından boşanmanın mali sonuçları olan maddi tazminat, manevi tazminat ve yoksulluk nafakası konuları ele alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Divorce is covered separately in the first part of Turkish Civil Code's Book of Family Law. Divorce, which is one of the reasons that end marriage, is regulated in the articles 161 through 184 of Turkish Civil Code. Just as marriage, divorce also leads to certain significant changes in the economic, social, personal and legal status of spouses. In practice, financial consequences constitute one of the major problems that arise from divorce. By choosing this topic, we aimed to examine and reveal the impact of divorce on the economic life of divorced spouses. Throughout this study, the concept of divorce, the reasons for divorce and divorce suit are explained, after which the consequences of divorce for spouses and children are addressed, and then the financial results of divorce, namely pecuniary damages, non-pecuniary damages and alimony, are discussed.