XX. Yüzyıl Başlarında Aydın Vilayet Salnamelerine Göre Saruhan( Manisa) Sancağı
Saruhan (Manisa) Sanjak According to Aydın Provincial Yearbooks in the Early 20th Century
- Tez No: 893627
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET KARASU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışmada günümüzde Manisa ili olarak adı geçen, Osmanlı İmparatorluğu içinde son döneme kadar Saruhan Sancağı olarak bilinen sancağın XX. yüzyıl başlarındaki durumu incelenmiştir. Başlıca çalışma kaynağı olarak Aydın Vilayet Salnâmesi tercih edilmiştir. Osmanlı tarihi kaynaklarından biri olarak salnâmeler, konu üzerinde çalışan araştırmacılar için önemli veriler içermektedir. Bu verilerden yola çıkarak Saruhan Sancağı'nın yüzyıl başlarındaki durumu hakkında verileri değerlendirmeye çalışıldı. Bu kapsamda H.1319/M.1901-1902, H.1320/M.1902-1903, H.1321/M.1903-1904, H.1323/M.1905-1906 ve H.1326/M.1908-1909 yıllarına ait salnâmeleri incelendi. Çalışma boyunca öncelikle Saruhan'ın tarihi ve coğrafyası, ardından salnâmeler ve Aydın Vilayet Salnâmesi hakkında bilgiler verilmiştir. Ardından salnâmelerin Saruhan bölümlerinden elde edilen veriler ışığında sancağın idarî, adlî, askerî ve iktisadî yapısı değerlendirilmiş; eğitim, nüfus, ulaşım ve haberleşme durumları hakkında yorumlar yapılmıştır. Son bölümde de Aydın Vilayet Salnâmesi'nin ilgili yıllarındaki Saruhan Sancağı bölümleri günümüz alfabesine çevrilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the sanjak, which is known as Manisa province today and was known as Saruhan Sanjak until the last period in the Ottoman Empire, dates back to the 20th century. The situation at the beginning of the century was examined. Aydın Province Yearbook was preferred as the main study source. As one of the sources of Ottoman history, yearbooks contain important data for researchers working on the subject. Based on these data, an attempt was made to evaluate the situation of the Saruhan Sanjak at the beginning of the century. In this context, H.1319/M.1901-1902, H.1320/M.1902-1903, H.1321/M.1903-1904, H.1323/M.1905-1906 and H.1326/M.1908- Yearbooks of 1909 were examined. Throughout the study, information was first given about the history and geography of Saruhan, then the yearbooks and the Aydın Province Yearbook. Then, the administrative, judicial, military and economic structure of the sanjak was evaluated in the light of the data obtained from the Saruhan sections of the yearbooks; Comments were made about education, population, transportation and communication situations. In the last chapter, the Saruhan Sanjak sections in the relevant years of the Aydın Province Yearbook have been translated into today's alphabet.