XX. yüzyıl başlarında Aydın Vilayet Salnamelerinde Muğla Sancağı
Menteşe Sanjak in the annuals of Aydın province at the beginning
- Tez No: 61348
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Aydın Vilayetine bağlı Menteşe Sancağı hakkında 1900 ve 1908 yılları arasında beş salname yayınlanmıştır. Bıı salnamelerde 20. Yüzyılın başlarında Menteşe Sancağı'nın sosyal, ekonomik, ticari, tarımsal, eğitim ve öğretim durumları karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Bu tezde Menteşe Sancağı ile ilgili meclisler, bankalar, komisyonlar, tarımsal ürünler, vergi gelirleri, ithalat ve ihracat, müslüman ve gayri müslim nüfusları gibi çeşitli konular karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Sonuç olarak 2ü. Yüzyılın başında Muğla ve çevresindeki ekonomik, sosyal ve kültürel yapılar mümkün olduğu kadar çeşitli kaynakların ışığı altında ele alınmış tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Five almanacs about Menteşe Sub-province belonging to Aydın Province have been published between 1900 and 1908. In these almanacs, at the beginning of 20 th century, social, economic, commercial, agricultural, educulional and instructional conditions of Menteşe Sub-province have been worked as a comperative study. In this thesis, the differanl topics related to Menteşe Sub-province suchas parliaments, banks, eommisions, agricultural productions, tax incomes; export and import, the population of moslem and non moslem have been analyzed in the form of a comperative study. As a result, at the beginning, of 20 th century, the economic, social and cultural structures in Muğla and its district have been discussed under the light of different references as passible