Vaka senaryosu üzerinden yanık hemşirelerinin bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Valuation of the knowledge level of burns nurses through a case scenario
  1. Tez No: 893633
  2. Yazar: AYŞE KARABAĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırma, vaka senaryosu üzerinden yanık hemşirelerinin bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırma, 05 Şubat-05 Nisan 2024 tarihleri arasında, Türkiye genelinde 48 farklı yanık birim/merkez/ünitesinde çalışan 234 hemşire ile çevrimiçi olarak yürütüldü. Veriler, hemşirelerin tanıtıcı özellikleri ve vaka türleri (alev, haşlanma, elektrik, kimyasal ve inhalasyon) hakkındaki soruları içeren form ile toplandı. Veriler SPSS 26 programında ortalama, standart sapma, minumum, maksimum, ortanca, frekans ve yüzde kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive study to determine the knowledge levels of nurses working in burn units through a case scenario. The research was conducted between 05 February and 05 April 2024, with 234 nurses working in 48 different burn units/centers/units across Türkiye. Data were collected with a form that included questions about the nurses' descriptive characteristics and case types (flame, scald, electrical, chemical and inhalation). The data were evaluated using the SPSS 26 program using mean, standard deviation, minimum, maximum, median, frequency and percentage.