Dolandırıcılık suçunun sözleşme ilişkileri kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of the crime of fraud within the scope of contractual relations
- Tez No: 893634
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Kişilerin ticari faaliyetlerinin temelinde sözleşmeler yer almaktadır. Gelişen teknolojiyle birlikte sözleşme kurulması kolaylaşmışsa da sözleşme ilişkileri kapsamında işlenen dolandırıcılık faaliyetleri de artmıştır. Taraflar arasında görünüşte bir sözleşmenin bulunması, dolandırıcılık suçunun tamamlanmadığı sonucunu çıkarmayacaktır. Dolandırıcılık suçu açısından önemli olan, hileli davranışlarla muhatabın aldatılıp onun veya başkasının zararına olarak menfaat elde edilmiş olmasıdır. Sözleşmenin hile ile kurulduğu ve buna bağlı olarak menfaatin elde edildiği durumlarda hileli davranış hem ceza hukuku hem de özel hukukun konusu olabilmektedir. İki hukuk disiplininde de hilenin ortak yönü kişilerin iradelerinin sakatlanması olup, ceza hukukuna hâkim olan suç ve cezada kanunilik, kıyas yasağı ilkeleri gözetildiğinde hilenin tespitinde nesnel ölçütlerin olması gereklidir. Hile terimi her durumda aldatıcı, kurnazca yapılan davranış anlamı taşımalıdır. Sözlük tanımı belirli olan bir kelimeye hukuk dallarının farklı olmasından dolayı ayrı anlamlar izafe edilmesi belirsizliğe yol açacaktır. Sözleşmeler hukukunda ise hile boyutuna ulaşmayan aldatıcı davranışlar da sözleşmenin iptaline yol açabilmelidir. Bu sebeple dolandırıcılık suçunda aranan“hile”ibaresi yerine TBK m. 36' da“aldatma”kavramının tercih edilmesi yerinde olmuştur.
Özet (Çeviri)
Contracts are the basis of people's business activities. Although it has become easier to establish contracts with developing technology, fraudulent activities carried out within the scope of contractual relationships have also increased. The existence of an apparent contract between the parties does not mean that the crime of fraud has not been completed. What is important in terms of the crime of fraud is that the addressee is deceived by fraudulent behavior and obtains a benefit at the expense of himself or someone else. In cases where the contract is established through fraud and a benefit is obtained accordingly, fraudulent behavior can be the subject of both criminal law and private law. The common aspect of fraud in both legal disciplines is that it harms the will of people, and considering the principles of legality and prohibition of analogy in crime and punishment that dominate criminal law, there must be objective criteria in detecting fraud. The term cheating should in all cases mean deceptive, cunning beha-vior. Attributing different meanings to a word with a clear dictionary definition due to different branches of law will lead to uncertainty. In contract law, deceptive behavior that does not reach the level of fraud should also lead to the cancellation of the contract. For this reason, instead of the phrase“cheating”sought in the crime of fraud, TBK art. It was appropriate to choose the concept of“deception”in Article 36.