Acil çalışanlarında iş yeri nezaketsizliği ve stresle başa çıkma tarzlarının değerlendirilmesi
Evaluation of workplace incivility and stress coping styles in emergency workers
- Tez No: 893640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGÜL KISSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Acil Tıp Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Çalışma acil sağlık çalışanlarında iş yeri nezaketsizliği ve stresle başa çıkma tarzlarının değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yöntem: Araştırma tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı tipte yapılmıştır. Araştırma örneklemini bir devlet hastanesi acil servis biriminde görevli 123 acil sağlık çalışanı oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, İşyeri Nezaketsizliği Ölçeği (İYNÖ) ve Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBÇTÖ) kullanılmıştır. Veriler sayı, ortalama, standart sapma, yüzde, minimum, maksimum, medyan gibi değerler ve Mann Whitney U, Krusskall Wallis, Kruskal Wallis varyans analizi sonucunda anlamlı fark bulunduğu takdirde farkın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek için Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U testi, Spearman korelasyon ve Çoklu Doğrusal Regresyon testleri analiz edilmiştir. Bulgular: Acil sağlık çalışanlarının İYNÖ puan ortalaması 1,80±0,72, SBÇTÖ alt boyutlarından“Kendine Güvenli Yaklaşım”2,89±0,58,“İyimser Yaklaşım”2,75±0,54,“Çaresiz Yaklaşım”2,19±0,54,“Boyun Eğici Yaklaşım”2,12±0,53,“Sosyal Desteğe Başvurma”ise 2,69±0,54 puandır. Haftalık 40 saat ve altı çalışanların İYNÖ puan ortalamaları daha düşük tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The study was conducted to evaluate workplace incivility and stress coping styles among emergency healthcare workers. Method: The research was conducted in a descriptive, cross-sectional and correlational type. The research sample consisted of 123 emergency health workers working in a state hospital emergency department. Introductory Information Form, Workplace Incivility Scale (WIS) and Stress Coping Styles Scale (SCSS) were used in data collection. Data were analyzed using values such as number, mean, standard deviation, percentage, minimum, maximum, median, and Mann Whitney U, Krusskall Wallis, Kruskal Wallis variance analysis, and Bonferroni-corrected Mann Whitney U test, Spearman correlation, and Multiple Linear Regression tests to determine between which groups the difference occurred if a significant difference was found. Results: The mean score of emergency healthcare workers in the WIS was 1.80±0.72, and the sub-dimensions of the SCSS were“Self-Confident Approach”2.89±0.58,“Optimistic Approach”2.75±0.54,“Desperate Approach”2.19±0.54,“Submissive Approach”2.12±0.53, and“Seeking Social Support”2.69±0.54. The mean score of those working 40 hours or less per week was found to be lower.