Yerel yönetimlerde faaliyet alanı çeşitliliğinin iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarına etkilerinin incelenmesi
Evaluation of the effects of the activity diversity of the local governments in the occupational health and safety practices
  1. Tez No: 409018
  2. Yazar: ALPER KINIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET RIDVAN ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Industrial and Industrial Engineering, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gediz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Belediyeler ve diğer mahalli idarelerde iş sağlığı ve güvenliğine yönelik tespit ve çözümlerin ortaya konulduğu bu çalışmada temel sorunlar ele alınarak, birçok sorunun ortaya çıkmasının engellenebileceği veya çözülebileceği savunulmaktadır. Bu çerçevede birçok kurumda mevcut durum ve çalışmalar incelenmiş, değişik gruplarda anket faaliyetleri gerçekleştirilmiş, mevzuat gerekleri ele alınmıştır. Elde edilen veriler ve temel sorunlar göz önüne alınarak konu başlıkları oluşturulmuştur; İşyerleri, Faaliyet Alanları ve Tehlike Sınıfının Tespiti; Bir kurumda iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin tam olarak sağlanabilmesi için gerekli ilk adım, şüphesiz ki o kuruma ait işyerlerinin, ana faaliyet konularının ve tehlike sınıflarının belirlenmesidir. İlgili mevzuatın; risk analizi, acil eylem planı, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimi ve sağlık kontrolü gibi temel gereklerinin uygulaması tehlike sınıflarına göre düzenlenmektedir. Çalışanların Görev Tanımlarının Tespiti; Çalışanların görev yerlerinde sık değişiklikler ve görev tanımlarındaki belirsizlikler; işe adaptasyon, işe uygunluk ile birlikte, iş verimi ve iş güvenliği anlamında sorunları beraberinde getirmektedir. Yerel yönetimlerin, çalışanların en sık görev yeri değişikliği yaşadığı kamu kurumlarının başında gelmesi, iş güvenliği hizmetlerinin sağlanması için ayrıca bir çözümü gerektirmektedir. Çalışanların İş Güvenliğine Katılımının Sağlanması; Güvenlik kültürü olarak tanımlanan birikimin, ülkemizde ve kurumlar içinde gelişmesi, iş güvenliği hizmetlerinin amacına ulaşabilmesi tüm çalışanların konuya verdiği önem ve katılımları ile doğru orantılıdır. Bu çerçevede çalışanların bakış açısının ve mevcut durumun iyi okunması önemlidir. İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili hedeflerin sağlanması, yalnızca iyi bir yönetim sistemi ile değil beraberinde çalışanlarında aktif rol aldığı bir yönetişim sistemi ile sağlanabilir. Çalışanlarının İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin, Mesleki, Teknik Eğitimlerinin İş Sağlığı Ve Güvenliğine Katkısı; İş sağlığı ve güvenliği ve ilgili eğitimler, bir kurumda iş güveliği kültürünü geliştirebilecek, farkında lığı sağlayacak faaliyetlerin en başındadır. Kazaların ağırlıklı nedeni kabul edilen tehlikeli davranışları engellemek şüphesiz“insan”unsurunu geliştirmekle, yani eğitim faaliyetleri ile sağlanabilmektedir. Genel iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri ile birlikte, özellikle yapılan“işe özgü”eğitimlerin sağlanması, büyük oranda iş kazalarını önleyecektir. İş güvenliği kapsamındaki eğitimler kadar, işin yapılmasına yönelik mesleki yeterlilik eğitimleri de büyük önem taşımaktadır. Çalışanların bir işte görevlendirilmesinde göz önüne alınması gereken ilk ölçüt, çalışanın ilgili işe uygunluğu ve mesleki yeterliliği olmalıdır. Çünkü yaptığı işin farkında olan yetişmiş çalışanlar, ortaya çıkabilecek birçok tehlikeli durumları önceden sezer ve kendini sakınmayı bilir. Ayrıca bazı işlerde mevzuat gereği, yalnızca mesleki eğitim almış kişilerin çalıştırılabileceği göz ardı edilmemelidir. İş kazalarının önüne geçmek adına, belediyelerin kendi içinde veya yetkili kurumlarla yapacağı iş birliği ile eğitim eksiklerini gidermesi, iş güvenliği eğitimleri kadar mesleki ve teknik eğitimlere de önem verilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Fixing for occupational health and safety in the municipality and that the solutions put forward by considering the main problems in this study, can be prevented the emergence of many problems can be solved or been advocated. Examined the current situation and work with the many organizations in this respect, has conducted surveys in various group activities, regulatory requirements are considered. The obtained data and the main problems has been created considering the topics. Determination of businesses, Activities and Hazard Class The first step required in order to fully ensure the occupational health and safety services in an institution, that institution of doubt establishments, to define the main activity and hazard class. The relevant legislation; risk analysis, contingency plan, the employees' occupational health and safety training and basic requirements such as health control application is arranged according to hazard class. Determination of Employees Job Description Uncertainty and frequent changes in job descriptions of employees in their place; work adaptation, along with suitability, problems in terms of business efficiency and occupational health and safety brings. Local governments come running at the beginning of the most common positions where changes in public institutions, as well as for the provision of safety services requires a solution. Ensuring The Participation of Employees Occupational Safety The development of the organization's safety culture is defined as the accumulation, achieve the purpose of the service is directly proportional to the importance of occupational safety and participation given to the subject of all employees. In this context, the angle of view and the current status of the employees is important to read well. The provision of targets related to occupational health and safety, can only be achieved through a governance system that takes an active role in working with it is not a good management system. Occupational Health and Safety Training, Technical Education of Employees, Occupational Health and Safety contribution Occupational health and safety and training, develop the safe culture in an organization is the beginning of the activities to ensure awareness. Why weight of accidents accepted to prevent dangerous behavior doubt“human”to develop the source, namely be provided with training activities. General occupational health and safety training with, especially the“job-specific”the provision of training will largely prevent work accidents. Under safety training to, vocational qualification training for work done is also of great importance. Considering an appointment of employees that extent necessary first, respective employees and professional qualifications must be the work of conformity. Aware that because of his work trained employees, arising in many dangerous situations for any and self knows protecting yourself. Also need some work legislation only trained professional people do not overlook can operating. Take to prevent work-related accidents, the municipalities will make troubleshooting missing training with their own or in cooperation with the competent authorities, job security as well as the training of vocational and technical education should be given importance.