Müzik öğretmeni adaylarının bağlanma stilleri ve müzik performans kaygı düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between attachment styles and music performance anxiety levels of music teacher candidates
  1. Tez No: 893643
  2. Yazar: YAĞMUR ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT YOKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bağlanma kuramı, bireyin kendisi için önemli olan diğer bireylerle duygusal bağ kurma eğiliminin nedenlerini açıklayan bir yaklaşımdır. Müzik performans kaygısı ise sanatçının dinleyici karşısında performansının bozulacağına dair süreklilik gösteren ve açıklanamayacak ölçüde endişe duyması hali olarak tanımlanabilir. Bu araştırmanın amacı, müzik öğretmeni adaylarının bağlanma stilleri ile müzik performans kaygı düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek ve araştırma kapsamında belirlenen boyutlar çerçevesinde değerlendirmektir. Araştırma korelasyonel model türlerinden keşfedici korelasyonel model çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini oransız küme örnekleme yöntemi ile belirlenen 8 üniversitenin eğitim fakültelerine bağlı olan güzel sanatlar eğitimi bölümü müzik eğitimi anabilim dallarında öğrenim gören 3, 4 ve 4+ sınıf öğrencileri oluşturmaktadır (n= 318). Araştırmanın veri toplama araçları Erzen (2016) tarafından geliştirilen“Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği”, Kenny (2004) tarafından geliştirilen ve Özevin-Tokinan (2013) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Kenny Müzik Performans Kaygısı Envanteri”dir. Araştırmada öğrencilerin demografik özellikleri ile veriler ise araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”ile elde edilmiştir. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde; katılımcıların Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri ile Kenny Müzik Performans Kaygısı Envanterinden aldıkları puanların demografik değişkenler açısından farklılaşıp farklılaşmadığına ilişkin gerçekleştirilen ölçümlerde“cinsiyet”bağımsız örneklem t-testi,“üniversite”,“sınıf”,“anne öğrenim düzeyi”,“baba öğrenim düzeyi”ve“ailenin ekonomik düzeyi”ölçümlerinde ise tek yönlü vi varyans analizi kullanılmıştır. Müzik Performans Kaygısı ile Bağlanma Stilleri korelasyona Pearson korelasyon katsayısı ile bakılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre Kenny Müzik Performans Kaygısı Envanteri ile güvenli bağlanma stili puanları arasında negatif yönde orta düzeyde, kaygılı kararsız bağlanma stili puanları arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Demografik değişkenler açısından araştırma sonuçlarına göre, cinsiyet değişkeni açısından müzik performans kaygı düzeyleri ve bağlanma stilleri birbirinden anlamlı şekilde farklılaştığı tespit edilmiştir. Sınıf değişkeni açısından müzik performans kaygısı envanteri puanlarının anlamlı şekilde farklılaştığı tespit edilmiştir. Bağlanma stili puanları ile sınıf değişkeni arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Anne öğrenim düzeyi değişkeni açısından bağlanma stilleri puanlarında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Diğer taraftan müzik performans kaygısı envanteri puanları ile anne eğitim düzeyi değişkeni arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Baba öğrenim düzeyi değişkeni ile bağlanma stili puanları arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Öte yandan Kenny Müzik Performans Kaygısı Envanteri ile baba öğrenim düzeyi değişkeni arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Ailenin gelir düzeyi değişkeni açısından müzik performans kaygı düzeyleri ve bağlanma stilleri birbirinden anlamlı şekilde farklılaştığı tespit edilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar alanyazın çerçevesinde tartışılmış ve bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Attachment theory is an approach that explains the reasons for an individual's tendency to form emotional bonds with other individuals who are important to them. Music performance anxiety, on the other hand, can be defined as the artist's persistent and inexplicable anxiety that his/her performance will deteriorate in front of the audience. The aim of this study is to examine the relationship between music teacher candidates' attachment styles and their music performance anxiety levels and to evaluate them within the framework of the dimensions determined within the scope of the research. The research was conducted within the framework of the exploratory correlational model, one of the correlational model types. The sample of the research consists of 3, 4 and 4+ grade students studying in the music education departments of the fine arts education departments affiliated to the faculties of education of 8 universities determined by disproportionate cluster sampling method (n= 318). The data collection tools of the study are“Three Dimensional Attachment Styles Scale”developed by Erzen (2016),“Kenny Music Performance Anxiety Inventory”developed by Kenny (2004) and adapted into Turkish by Özevin-Tokinan (2013). In the study, data on the demographic characteristics of the students were obtained with the“Personal Information Form”created by the researcher. In the analysis of the research data;“gender”independent sample t-test was used in the measurements regarding whether the scores of the participants' Three Dimensional Attachment Styles and Kenny Music Performance Anxiety Inventory differed in terms of demographic variables, and oneway analysis of variance was used in the measurements of“university”,“class”, viii“mother's education level”,“father's education level”and“family economic level”. Pearson correlation coefficient was used to correlate Music Performance Anxiety and Attachment Styles. According to the results of the research, it was determined that there was a moderate negative relationship between Kenny Music Performance Anxiety inventory and secure attachment style scores, and a moderate positive relationship between anxious ambivalent attachment style scores. According to the results of the research in terms of demographic variables, it was determined that music performance anxiety levels and attachment styles differed significantly from each other in terms of gender variable. It was determined that music performance anxiety inventory scores differed significantly in terms of class variable. No significant difference was found between attachment style scores and class variable. A significant difference was found in attachment styles scores in terms of mother's education level variable. On the other hand, no significant difference was found between music performance anxiety inventory scores and mother's education level variable. No significant difference was found between attachment style scores and father's education level. On the other hand, a significant difference was found between Kenny Music Performance Anxiety inventory and father's education level. It was determined that music performance anxiety levels and attachment styles differed significantly from each other in terms of family income level variable. The results obtained in the study were discussed within the framework of the literature and some suggestions were made