Müzik öğretmeni adaylarının bağlama çalmaya ilişkin tutum ve görüşlerinin belirlenmesi
Determination of music teacher candidates' attitudes and opinions on playing bağlama
- Tez No: 871255
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN BUZDUĞU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Araştırmada, müzik öğretmeni yetiştirme programında öğrenim gören öğretmen adaylarının bağlama çalmaya ilişkin tutum ve görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma sürecinde nitel ve nicel yöntemlerin bir arada kullanıldığı karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda birleştirme deseni tercih edilmiştir. Araştırmaya; Kastamonu Üniversitesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi ve Gazi Üniversitesinin müzik eğitimi ile ilgili bölümlerinde okumakta olan ve rastgele örnekleme yöntemi ile belirlenmiş 120 müzik öğretmen adayı katılım sağlamıştır. Araştırma sonucunda, müzik öğretmeni adaylarının tutum ölçeği sonuçlarının“katılıyorum”düzeyinde gerçekleştiği belirlenmiştir. Demografik değişkenler açısından tutum ölçeği sonuçlarının mezun olunan lise, bağlama çalma süresi, lisede ve üniversitede ana çalgı olarak bağlama seçme değişkenleri açısından anlamlı farklılık oluşturduğu belirlenmiştir. Nitel uygulama bulgularının analizi sonucunda tema ve kategoriler oluşturularak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the research, it was aimed to determine the attitudes and opinions of prospective teachers studying in the music teacher training programme towards playing the bağlama. In the research process, mixed research method was used in which qualitative and quantitative methods were used together. In this context, combining design was preferred. In the study, 120 music teacher candidates studying in Kastamonu University, Abant İzzet Baysal University and Gazi University departments related to music education and determined by random sampling method participated. As a result of the research, it was determined that the results of the attitude scale of the music teacher candidates were at the level of“agree”. In terms of demographic variables, it was determined that the results of the attitude scale showed a significant difference in terms of the variables of graduated high school, duration of playing bağlama, choosing bağlama as the main instrument in high school and university. As a result of the analysis of the qualitative application findings, themes and categories were created and suggestions were made.