Tiroidin papiller karsinomu klasik tip tanısı olan vakalardaPD-L1 ekspresyonunun lenf nodu metastazı ve prognoz ileilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of PD-L1 expression with lymph node metastasis and prognosis in cases with a classical type diagnosis of papillary carcinoma of the thyroid
  1. Tez No: 893644
  2. Yazar: BURCU SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ERTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Tiroidin Papiller Karsinomu (TPK), hem yetişkin hem de pediatrik popülasyonda foliküler hücre kaynaklı en sık görülen tiroid malignitesidir. Tiroid kanserinde tipik tedavi protokolleri yanı sıra hedefe yönelik tedavi; radyoiyoda dirençli diferansiye tiroid karsinomları için yıllar boyunca çalışmaların odak noktası olmuştur. Melanomlarda elde edilen olumlu sonuçlar, immünoterapinin diğer solid tümörlerde de denenmesine ve başarılı sonuçlar alınmasına neden olmuştur. İmmünoterapinin temel hedefi, tümörü tanıma yeteneği çeşitli mekanizmalarla inhibe olan immün hücrelere bu yeteneği yeniden kazandırmaktır. Programlanmış hücre ölümü reseptörü 1 (PD-1) ve programlanmış hücre ölümü ligandı 1 (PD-L1) bilinen en güçlü immün kontrol noktası molekülleri olup, zaman içerisinde bu konudaki bilgi birikiminin artışı nedeniyle malignitelerin yönetimini yeniden canlandırmışlardır. Şu anda, PD-1/PD-L1 kontrol noktası yolu, immünoterapinin geliştirilmesinde en önemli hedef olarak kabul edilmektedir. İmmünoterapiden fayda görecek hasta popülasyonunun tümörlerdeki PD-1 ve PD-L1 ekspresyonunun değerlendirilmesi ile belirlenebileceği düşünülmektedir. Çalışmalar, PD-L1'in tiroid kanserlerinde de eksprese edilebildiğini göstermiş, ayrıca prediktif ve terapötik değerini bildirmiştir. Ancak TPK'ların altta yatan moleküler alt grupları ve radyoaktif iyot dirençli TPK' larda kontrol noktası inhibitör tedavisinin yanıtı ile ilgili olarak PD-L1 immünhistokimyasının rolünü genişletmek için çok daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Tümöre infiltre immün hücreler ise tümör ve tümör mikroçevresindeki mononükleer hücreleri temsil eder. Malignitelerin büyük kısmında iyi prognostik bir belirteç olduğu gösterilse de tiroid kanserlerinde bu yönde yeterli çalışma bulunmamaktadır. Çalışmamıza 2000-2010 yılları arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalında TPK klasik tip tanısı almış 100 olgu (lenf nodu metastazı olan/olmayan) dahil edildi. PD-L1'in tümörde ve tümöre infiltre immün hücrelerlerdeki (TİİH) oranını literatürde belirlenen farklı sınır değerlere göre kategorize ederek klinkopatolojik veriler ile karşılaştırdık. Olguları negatif,
Özet (Çeviri)
Papillary Thyroid Carcinoma (PTC) is the most common thyroid malignancy of follicular cell origin in both the adult and pediatric population. In addition to typical treatment protocols in thyroid cancer, targeted therapy; it has been the focus of studies for years for radioiodine-resistant differentiated thyroid carcinomas. The positive results obtained in melanomas have led to the testing of immunotherapy in other solid tumors and successful results. The main goal of immunotherapy is to restore this ability to immune cells whose ability to recognize tumors are inhibited by various mechanisms. Programmed cell death receptor 1 (PD-1) and programmed cell death ligand 1 (PD-L1) are the most powerful known immune checkpoint molecules and have revitalized the management of malignancies due to the increase in knowledge on this subject over time. Currently, the PD-1/PD-L1 checkpoint pathway is considered the most important target in the development of immunotherapy. It is thought that the patient population that will benefit from treatments that will block PD-1 and PD-L1 can be determined by evaluating PD-1 and PD-L1 expression in tumours. Studies have shown that PD-L1 can also be expressed in thyroid cancers and reported its predictive and therapeutic value. However, much more work is needed to expand the role of PD-L1 immunohistochemistry regarding the underlying molecular subgroups of PTCs and the response to checkpoint inhibitor therapy in radioactive iodine-resistant PTCs. Tumor-infiltrated immune cells represent mononuclear cells in the tumor and tumor microenvironment. Although it has been shown to be a good prognostic marker in most malignancies, there are not enough studies in this regard in thyroid cancers. 100 cases (with or without lymph node metastasis) who were diagnosed with PTC, Classic Type at the Pathology Department of Faculty of Medicine, Ege University between 2000 and 2010 were included in our study. We compared the rate of PD-L1 in tumors and tumour infiltrating immune cells with clincopathological data by categorizing them according to different cutoff values frequently used in the literature. We divided the cases into three groups; negative,