Kolonoskopi sonrası uygulanan ayak ve abdominal masajın abdominal distansiyon, ağrı ve hasta memnuniyetine etkisi
The effect of foot and abdominal massage applied to after colonoscopy on abdominal distention, pain and patient satisfaction
  1. Tez No: 893645
  2. Yazar: TÜRKAN ÜLKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
KOLONOSKOPİ SONRASI UYGULANAN AYAK VE ABDOMİNAL MASAJIN ABDOMİNAL DİSTANSİYON, AĞRI VE HASTA MEMNUNİYETİNE ETKİSİ Türkan ÜLKER Erciyes Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik AD. Hemşirelik Esasları Doktora Tezi, Haziran 2024 Danışman: Doç. Dr. Sevil GÜLER ÖZET Bu araştırma kolonoskopi sonrasında ayak ve abdominal masajın abdominal distansiyon, ağrı ve hasta memnuniyetine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak, araştırmaya dahil edilme ölçütlerine uyan, her bir grupta 24'er olmak üzere toplam 96 birey ile tamamlanmıştır. Çalışmada etik kurul onayı, kurum izni ve bireylerden yazılı bilgilendirilmiş gönüllü olur alınmıştır. Araştırmanın verilerinin toplanmasında Hasta Tanıtım Formu, Yaşam Bulguları ve Ölçüm Kayıt Formu ile ağrı, distansiyon ve hasta memnuniyetinin değerlendirilmesi için Abdominal Ağrı, Abdominal Distansiyon ve Memnuniyet için NRS formu kullanılmıştır. Araştırma grubunda yer alan bireylerden Müdahale-I grubuna ayak masajı, Müdahale-II grubuna abdominal masaj, Müdahale-III grubuna hem ayak hem abdominal masaj uygulanmış ve kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Verilerin değerlendirilmesinde IBM SPSS 22.0 Statistics programı kullanılmıştır. Sayısal verilerin normal dağılıma uyma durumu Shapiro-Wilk testi ile değerlendirilmiştir. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılmasında Kikare analizi yapılmıştır. Çoklu grup karşılaştırmalarında Mann Whitney U testi ve Kruskall Wallis testi kullanılmıştır. Ardışık ölçüm değerlendirmelerinde Wilcoxon İşaretli Sıra Testi ve Friedman Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF FOOT AND ABDOMINAL MASSAGE APPLIED TO AFTER COLONOSCOPY ON ABDOMINAL DISTENTION, PAIN AND PATIENT SATISFACTION Türkan ÜLKER Erciyes University, Institute of Health Sciences Department of Fundamentals of Nursing Ph.D. Thesis, June 2024 Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Sevil GÜLER ABSTRACT This research was conducted to determine the effect of foot and abdominal massage on abdominal distension, pain and patient satisfaction after colonoscopy. The research was completed as a randomized controlled experimental study with a total of 96 individuals, 24 in each group, who met the inclusion criteria. Ethics committee approval, institutional permission and written informed consent were obtained from individuals for the study. Patient Information Form, Vital Signs and Measurement Record Form and NRS form for Abdominal Pain, Abdominal Distension and Satisfaction were used to collect the data of the study. Among the individuals in the research group, foot massage was applied to Intervention-I group, abdominal massage was applied to Intervention-II group, both foot and abdominal massage were applied to Intervention-III group, and no intervention was applied to the control group. IBM SPSS 22.0 Statistics Program was used to evaluate the data. The compliance of numerical data with normal distribution was evaluated with the Shapiro-Wilk test. Chi-square analysis was performed to compare categorical variables.