Investigation of the effects of temozolomide and chloroquine combination on proteasomal system in glioblastoma and glioblastoma stem cell Co-culture
Glioblastoma ve glioblastoma kök hücre Ko-kültüründe temozolomid ve klorokin kombinasyonunun proteazomal sistem üzerine etkilerinin i̇ncelenmesi
  1. Tez No: 893669
  2. Yazar: ZEHRA GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, agresif Glioblastoma (GB) beyin tümörünün sahip olduğu direnç ve nüksün kaynağı olan Glioblastoma Kök Hücreleri (GKH) üzerinde bir otofaji inhibitörü olan Klorokin (CQ) ilacının standart tedavi ilacı olan Temozolomid (TMZ) ile uygulanmasının hücrelerin proteazomal sistemi üzerindeki etkilerinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: GKH'ler ile GB hücreleri insertler aracılığıyla ko-kültür ortamında kültür edildi. TMZ ve CQ ilaçlarının IC50 dozları belirlendi. TMZ&CQ kombine uygulaması için Kombine Index değeri analiz edilerek, uygun uygulama dozları belirlendi. Uygulama grupları TMZ, CQ ve TMZ&CQ olarak belirlendi. Uygulamalar sonrası GKH ve GB hücrelerinde Western Blot analizleri ile proteazom alt ünitelerinin ve otofaji proteinlerinin seviyeleri araştırıldı. Proteazomal Aktivite Tayini ile proteazom aktivite seviyeleri değerlendirildi. Bulgular: GKH-GB ko-kültüründe TMZ, CQ ve TMZ&CQ uygulamaları sonrası GKH'lerde ve GB hücrelerinde beta1, beta2, beta5, K-48, LC3A-B ve ATG5 protein seviyeleri değerlendirildi. TMZ&CQ uygulamasının kontrole kıyasla GKH'lerde beta5, K-48, LC3A-B ve ATG5 protein seviyelerini, GB hücrelerinde beta1, beta5, K-48 ve LC3A-B protein seviyelerini anlamlı şekilde arttırdığı görüldü. 20S ve 26S proteazom aktivitesinin TMZ&CQ uygulamasıyla GKH'lerde anlamlı şekilde düştüğü görülürken, CQ varlığında GB hücrelerinde anlamlı şekilde arttığı görüldü. Sonuç: CQ ve TMZ&CQ uygulamalarıyla GKH'lerde ve GB hücrelerinde artan LC3A-B seviyeleri, otofaji inhibisyonunun gerçekleştiğini doğrulamıştır. GKH'lerde TMZ&CQ uygulamalarıyla artan ATG5 seviyeleri, ATG5 ilintili apoptoz ve ilgili yolakların uyarılması olarak değerlendirilmiştir. TMZ&CQ kombinasyonunun, otofajinin yanı sıra GKH'lerde proteazomal aktiviteyi de inhibe ettiği görülmüştür. GB hücrelerinde CQ uygulamasının proteazomal aktiveyi arttırırken, TMZ&CQ uygulamasının anlamlı bir sonuç vermemiş olması, GB hücreleri ile GKH'lerin hücresel yanıtlarının farklılığını doğrulamıştır. Sonuç olarak, TMZ&CQ kombinasyonun GKH'lerin tedavi direncini aşmada etkili olabileceği ve ileri araştırmalarla CQ'nun GB tedavisinde potansiyel bir ilaç adayı olarak değerlendirilebileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to investigate the effects of co-administration of an autophagy inhibitor drug Chloroquine (CQ) to the standard treatment agent Temozolomide (TMZ), on the proteasomal system of the Glioblastoma Stem Cells (GSCs), which are the source of resistance and recurrence of the aggressive Glioblastoma (GB) brain tumour. Material and Methods: GSCs and GB cells were co-cultured through inserts. IC50 doses of TMZ and CQ drugs were determined. The Combine Index value was analysed, and convenient drug doses were specified for TMZ&CQ combination. Administration groups were designated as TMZ, CQ and TMZ&CQ. After the administrations, protein levels of proteasome subunits and autophagy proteins were investigated in GSCs and GB cells by Western Blot analysis. Proteasome activity levels were evaluated by Proteasomal Activity Assay. Results: Following the TMZ, CQ and TMZ&CQ administrations in GSC-GB co-culture, beta1, beta2, beta5, K-48, LC3A-B and ATG5 protein levels were evaluated in cells. TMZ&CQ administration resulted in significantly increased beta5, K-48, LC3A-B and ATG5 protein levels in GSCs, and significantly increased beta1, beta5, K-48, and LC3A-B protein levels in GB cells, compared to control. While 20S and 26S proteasome activity significantly reduced in GSCs with TMZ&CQ treatment, the activity significantly increased with CQ administration in GB cells. Conclusion: The augmentation of LC3A-B levels in CQ and TMZ&CQ combination groups confirmed the occurrence of autophagy inhibition in GSCs and GB cells. The increase in ATG5 levels in TMZ&CQ combination group in GSCs was evaluated as the induction of ATG5-linked apoptosis and related pathways. TMZ&CQ treatment inhibited proteasomal activity as well as autophagy, in GSCs. While CQ treatment increased proteasomal activity in GB cells, the fact that TMZ&CQ treatment did not give a significant result confirms the difference in the cellular responses of GB cells and GSCs. It is concluded that TMZ&CQ treatment may be an effective approach in overcoming therapy resistance of GSCs and CQ may be evaluated as a potential drug candidate of the treatment of GB with further research.