İnsanlık komedyası'nda aile kavramı
The concept of family in the human comedy
  1. Tez No: 893676
  2. Yazar: GÜLSÜM KAYA DÜNDAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR YÖNTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın amacı, Fransız yazar Honoré de Balzac'a ait İnsanlık Komedyası'nda bulunan bazı eserlerde aile içi ilişkilerinin nasıl ele alındığını incelemektir. Bu çalışmada“aile”konusunu analiz etmeye başlamadan önce Honoré de Balzac'ın hayatı, 19. yüzyıl Fransa'sı, aile ve 19. yüzyılda aile kavramları incelenmiştir. Bu bağlamda Goriot Baba ve Bette Abla eserleri incelenmiştir. Eserlerde aile, aile içi ilişkiler, toplumsal sınıf farklılıkları, özentiler, hırslar, sadakat, merhamet, aşırı fedakârlık gibi durumların sebep olduğu sonuçlara değinilmiştir. İncelenen eserlerin ortak konuları genellikle“aile içi ilişkiler, sadakatsizlik ve aşırı fedakârlık”olmuştur. Ayrıca her iki eserde farklı baba figürleri ortaya çıkmıştır. Goriot Baba'da aşırı fedakâr bir baba ile karşılaşırken Bette Abla'da sadakatsiz, bencil, babalık ve kocalık mefhumlarını unutan bir baba figürü karşımıza çıkmaktadır. Sonuç bölümünde bölümlerin genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Balzac'ın ele aldığı aile teması her iki romandan örnekler verilerek incelenmiştir. Aile içi ilişkiler ele alınmış ve toplumsal sınıf farklılıklarının ve bu sınıfları atlamak isteyen kişilerin nasıl sonuçlarla karşılaştıklarına değinilmiştir. Ayrıca anne-baba, karı-koca, ebeveyn-çocuk ilişkileri için çıkarımlarda bulunulmuştur. Buna bağlı olarak, Balzac'ın realist bir yazar olduğu, okurlarına, gerçek hayattan örneklerle eserler sunduğu çok net bir şekilde ortaya çıkmıştır. Balzac'ın ele aldığı aile teması her iki romandan örnekler verilerek incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine how domestic relations are handled in some works in The Human Comedy by French writer Honoré de Balzac. Before starting to analyze the family issue, Honoré de Balzac's life, 19th century France, family and the concepts of family in the 19th century were examined. In this context, the works of Le Père Goriot and La cousine Bette were examined. In the works, the consequences caused by situations such as family, intra-family relations, social class differences, wannabes, ambitions, loyalty, compassion, and excessive sacrifice are mentioned. The common subjects of the examined works were generally“domestic relations, infidelity and extreme sacrifice”. Additionally, different father figures appear in both works. While we encounter an extremely self-sacrificing father in Le Père Goriot, we encounter an unfaithful, selfish father figure who forgets the concepts of fatherhood and husbandhood in La cousine Bette. In the conclusion section, a general evaluation of the sections was made. The family theme addressed by Balzac was examined by giving examples from both novels. Domestic relations are discussed and social class differences and the consequences faced by people who want to skip these classes are mentioned. In addition, inferences were made for mother-father, husband-wife, parent-child relationships. In addition, it has become very clear that our author is a realistic writer and presents works with real-life examples to his readers.