Amerika Birleşik Devletleri çevresel güvenlik politikalarının iklim kriziyle mücadeleye etkisinin incelenmesi
Examining the impact of the United States Environmental security policies on combating the climate crisis
  1. Tez No: 893677
  2. Yazar: SERAP KOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET SARIBAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Soğuk Savaş döneminde devlet odaklı ve askeri güç temelinde oluşturulan politikalar, savaş sonrasında devletler arasında oluşan ekonomik bağlantılar, iletişim ve teknolojideki ilerlemeler ışığında oluşan konjonktür güvenliği sadece askerî açıdan ele almanın dönemin farklılaşan sorunlarını çözme konusunda yeterli olmayacağını ortaya koymuştur. Bu süreçte Kopenhag Okulu güvenlik kavramının içeriğini siyasal, sosyal, ekonomik ve çevresel güvenlik sektörleri çerçevesinde ele almış ve genişletilmiş bir güvenlik tanımının oluşturulmasına öncülük etmiştir. Sanayi devrimi sonrası kömür ve petrol gibi fosil yakıtların yoğun olarak kullanımı atmosferde sera gazlarının artmasına yol açarak küresel ısınma ve iklim değişikliğinin oluşmasına neden olmuştur. Oluşan çevresel bozulmanın küresel alana etki eden boyutları ve çatışmalara neden olma potansiyeli çevresel güvenlik fikrini doğurmuş ve birtakım girişimleri beraberinde getirmiştir. Sera gazı üretiminde tarihsel sorumluluk anlamında ilk sırada gelen ülkelerden biri olan Amerika Birleşik Devletleri, küresel müzakereler sırasında izlediği tutumla diğer ülkeleri de etkilemiş, iklim kriziyle mücadele çabalarının yavaşlamasına ya da etkisiz hâle gelmesine neden olmuştur. Dolayısıyla Amerika Birleşik Devletleri'nin iklim değişikliğiyle mücadele çalışmalarına katılımı yapılacak uygulamaların başarıya ulaşmasında elzem kabul edilmiştir. Bu çalışmada, 1990 yılı sonrası Amerika Birleşik Devletleri'nin iklim kriziyle mücadeledeki rolüne yönetime gelen başkanların izledikleri politikaların küresel müzakerelerin başarısına olan etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The conjuncture that emerged in the light of state-oriented and military power-based policies during the Cold War period, the economic connections between states after the war, and advances in communication and technology revealed that addressing security only from a military perspective would not be sufficient to solve the differentiating problems of the period. The intense use of fossil fuels such as coal and oil after the Industrial Revolution led to an increase in greenhouse gases in the atmosphere, causing global warming and climate change. The dimensions of environmental degradation affecting the global arena and the potential to cause conflicts have given rise to the idea of ecological security, leading to various some initiatives. "The United States, one of the leading countries in terms of greenhouse gas production and historical responsibility, has influenced other countries with the attitude it has followed during the global negotiations, causing the efforts to combat the climate crisis to slow down or become ineffective. Therefore, the participation of the United States of America in the efforts to fight climate change is considered essential for the success of the practices to be implemented. In this study, the role of the United States of America in combating the struggle crisis after 1990 and the impact of the policies followed by the presidents on the success of global negotiations were examined.