Beliren yetişkinlerde reddedilme duyarlılığı ve sosyal kaygı arasındaki ilişkide beden imgesinin aracı rolü
The mediational role of body image in the relationship between rejection sensitivity and social anxiety in emerging adults
- Tez No: 893680
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA YILMAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Modern tolumda beliren yetişkinlik, ergenlik ve yetişkinlik gelişim dönemleri arasında bulunan fakat her iki dönemden de farklı davranış paternlerini içinde barındıran bir ara dönem olarak kabul edilmektedir. Reddedilme duyarlılığı ise, beliren yetişkinlik döneminde de ortaya çıktığı düşünülen bir davranışsal yaklaşımdır. Bu tez çalışmasında beliren yetişkinlerde reddedilme duyarlılığı ve sosyal kaygı arasındaki ilişkide beden imgesinin aracı rolü incelenmiştir. Araştırma yaşları 18-29 arasında değişen 300 katılımcıyla yürütülmüştür. Araştırma verileri Demografik Form, Reddedilme Duyarlılığı Ölçeği, Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği ve Vücut Algısı Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Analizlerden elde edilen bulgulara göre beden imgesi, reddedilme duyarlılığı ve sosyal kaygı arasındaki ilişkiye aracılık etmektedir. Elde edilen bulgular literatür kapsamında tartışılmış olup, gelecek araştırma ve klinik pratiğe yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Emerging adulthood, which is now considered a transition period between adolescence and adulthood, changes the behavioral patterns of individuals. Rejection sensitivity is a behavioral approach that is thought to arise also during emerging adulthood. In this thesis study, the mediational role of body image in the relationship between rejection sensitivity and social anxiety in emerging adults was examined. The research was conducted with 300 participants aged between 18-29 years. The research data were collected using Demographic Form, Rejection Sensitivity Scale, Liebowitz Social Anxiety Scale and Body Image Scale. According to the results of the research, body image mediates the relationship between rejection sensitivity and social anxiety. The findings were discussed within the context of the literature and recommendations were made for future research and clinical practice.