Beliren yetişkinlerde yalnızlığın yordayıcıları olarak bağlanma stilleri, reddedilme duyarlılığı ve mükemmeliyetçiliğin incelenmesi
Examination of attachment styles, rejection sensitivity and perfectionism as predictors of loneliness in emerging adults
  1. Tez No: 683557
  2. Yazar: SANİYE İLAYDA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAYE SALTUKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Son yıllarda çok boyutlu bir fenomen olarak yalnızlığın birey üzerindeki yıkıcı etkileri dikkat çekmektedir. Bu çalışmanın amacı bağlanma stilleri, reddedilme duyarlılığı ve mükemmeliyetçilik eğilimlerinin evrensel ve psikolojik bir fenomen olan yalnızlık olgusu üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Ek olarak, bu değişkenler üzerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılığa neden olacağı düşünülen çeşitli sosyo-demografik değişkenler, yalnızlık puanı açısından yorumlanmıştır. Bu amaçla, 18 - 29 yaş aralığında, üniversite öğrenimine devam etmekte olan toplam 410 öğrenci çalışmaya gönüllü olarak katılmıştır. Elde edilen veri, katılımcıların kişisel bilgi formu, UCLA Yalnızlık Ölçeği Kısa Formu, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri - II, Reddedilme Duyarlılığı Ölçeği ile Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği'nden aldıkları puan üzerinden değerlendirilmiştir. Katılımcıların ilgili dört değişkenden elde ettikleri puanlar arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılan Korelasyon Analizi sonucuna göre yalnızlık ile yetişkin bağlanma stilleri, reddedilme duyarlılığı ve mükemmeliyetçilik arasında pozitif yönlü istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır. Bununla birlikte katılımcıların ölçek ve alt boyut toplam puanlarının yalnızlık puanı üzerindeki etkisi Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi ile incelenmiştir. Buna göre, yetişkin bağlanma boyutlarının (öz., kaygılı bağlanma), reddedilme duyarlılığının ve çok boyutlu mükemmeliyetçilik ölçeğinde yer alan çeşitli alt boyutların (örn., yaptığından emin olamama, hata yapma endişesi ve düzen) yalnızlık düzeyini yordadığı bulunmuştur. Son olarak, elde edilen analiz sonuçları ilgili alan yazın ışığında yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the destructive effects of loneliness on the individual as a multidimensional phenomenon have attracted attention. The aim of this study was to examine the effects of individual's attachment styles, rejection sensitivity and perfectionism tendencies on the phenomenon of loneliness, which universal and psychological phenomenon. In addition, various socio-demographic variables, that are thought to cause a statistically significant difference on these variables were interpreted in terms of loneliness score. For this purpose, 410 students who are continuing their university education, aged 18 - 29, participated in the study on a voluntary basis. The data obtained were interpreted on the points participants got from the socio demographic form, Short Form UCLA Loneliness Scale, Experiences in Close Relationship Inventory - II, Rejection Sensitivity Scale and Frost Multidimensional Perfectionism Scale. According to the results of the Correlation Analyses conducted to examine the relationship between the scores obtained by the participants from the four related variables, a positive statistically significant relationship was found between loneliness and adult attachment styles, rejection sensitivty and perfectionism. In addition, the effect of participants' total and sub - dimensions scores of the scale on the loneliness score was examing Multiple Linear Regression Analysis. As hypothesized, it was found that adult attachment dimensions (esp., anxious attachment), rejection sensitivy and various sub-dimensions in the multidimensional perfectionism scale (e.g., concern over mistakes, doubts about actions and organization) predicted the level of loneliness. Finally, the results of the analysis were discussed in the light of the literature.