Okul öncesi öğretmenlerinin etkili iletişim becerileri ile psikolojik sahiplenme düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between effective communication skills and psychological ownership levels of teachers
- Tez No: 893686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAKİR ELÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, okul öncesi eğitim kurumlarında çalışan öğretmenlerin etkili iletişim becerileri ile psikolojik sahiplenme düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Nicel araştırma yönteminde kurgulanan çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2023-2024 eğitim öğretim yılında Diyarbakır il ve ilçelerindeki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan 401 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; kişisel bilgi formu, iletişim becerileri envanteri ve psikolojik sahiplenme ölçeği kullanılmıştır. İletişim becerileri ve psikolojik sahiplenme düzeylerinin cinsiyet ve medeni durumda anlamlı farklılaşıp farklılaşmadığı t testiyle; eğitim durumu, kıdem, yaş, çalıştığı kurum, mezun oldukları bölüm, kitap okuma sıklığı ve mesleki gelişim semineri değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı ise ANOVA testi ile incelenmiştir. Araştırmada psikolojik sahiplenmenin iletişim becerilerinde anlamlı yordayıcı olup olmadığını belirlemek amacıyla regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma bulguları değerlendirildiğinde öğretmenlerin iletişim becerilerinin cinsiyet, medeni durum ve yaş değişkenine göre istatiksel olarak anlamlı farklılaşmadığı; eğitim durumu, kıdem, çalıştığı kurum, mezun oldukları bölüm, kitap okuma sıklığı ve mesleki gelişim semineri değişkenine göre anlamlı farklılaştığı görülmüştür. Öğretmenlerin psikolojik sahiplenme algılarında ise tüm değişkenlerin anlamlı farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Psikolojik sahiplenmenin iletişim becerilerini anlamlı bir şekilde yordayıp iletişim becerilerine ilişkin toplam varyansın %33'ünü açıkladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the relationship between effective communication skills and psychological ownership levels of teachers working in pre-school education institutions. Relational screening model was used in the study designed in quantitative research method. The sample of the research consists of 401 preschool teachers working in schools affiliated with the Ministry of National Education in Diyarbakır province and districts in the 2023-2024 academic year. As a data collection tool in the research; Personal information form, communication skills inventory and psychological ownership scale were used. Whether communication skills and psychological ownership levels differ significantly by gender and marital status is determined by t-test. Whether it differs according to the variables of education level, seniority, age, institution worked, department they graduated from, book reading frequency and professional development seminar was examined with ANOVA test. In the study, regression analysis was conducted to determine whether psychological ownership was a significant predictor of communication skills. When the research findings are evaluated, it is seen that teachers' communication skills do not differ statistically significantly according to gender, marital status and age variables; It was observed that there was a significant difference according to the variables of education level, seniority, institution worked, department they graduated from, frequency of reading books and professional development seminar. It was determined that all variables did not differ significantly in teachers' perceptions of psychological ownership. It was observed that psychological ownership significantly predicted communication skills and explained 33% of the total variance in communication skills.