Akciğer naklinde ekstrakorporal membran oksijenasyonu deneyimi
Experience with extracorporeal membrane oxygenation in lung transplantation
- Tez No: 893691
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ASIM KUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Cerrahisi, Thoracic Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Akciğer nakli son dönem akciğer hastalıklarının tedavisinde uygulanan güvenli ve etkin bir tedavi yöntemidir. Akciğer nakli öncesinde, sırasında veya sonrasında kardiyopulmoner destek sistemleri gerekli olabilir. Ekstrakorporal membran oksijenasyonu (EKMO) kullanımı altyapı, deneyim ve multidisipliner yaklaşım gerektiren bir uzmanlık konusudur. Biz bu sunuda EKMO kullandığımız akciğer nakli olgularındaki deneyimlerimizi paylaşmak istedik. Yöntem: 2012 -2015 yılları arasında Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde EKMO kullanılan akciğer nakli hastaları incelendi. Hastaların demografik özellikleri, EKMO zamanlaması, mekanik ventilasyon, hastane yatış süresi ve sağ kalımları kaydedildi. Yıllara göre EKMO sonuçları ve öğrenme süreci değerlendirildi. Bulgular: 47 akciğer naklinin 23'ünde EKMO desteği gerekti. Bunlardan biri retransplantasyondu. Yaş ortalaması 39,76±11,83 (30-59) olan hastaların 9'u (%39,1) erkek, 14'ü (%60,8) kadındı. Hastaların demografik bilgileri tablo 1'de verilmiştir. Mekanik ventilasyonda kalma süreleri ortalama 7,27 (0-35) gün ve hastanede yatış süreleri ise ortalama 20,95 (0-92) gün idi. Hastaların 5'i halen sağ olup ortalama sağ kalım süresi 330 gün olarak bulundu. 2012 yılında 6/12 (%50), 2013'te 12/19 (%63), 2014'te 4/12 (%33) ve 2015'te 1/4 (%25) akciğer naklinde EKMO ihtiyacı oldu. 2012'den 1/6 (%16)ve 2013'ten 1/12 (%8), 2014'ten 2/4 (%50) ve 2015'ten 1/1(%100) hasta halen yaşamaktadır. Sonuç: Sonuçlar göstermektedir ki EKMO kullanımı geniş bilgi ve deneyim isteyen ve öğrenme süreci zaman alan bir uzmanlık alanıdır. Akciğer naklindeki ve EKMO kullanımındaki tecrübeler arttıkça hasta seçiminde ve sonuçlarda belirgin bir iyileşme elde edilmektedir. Kliniğimizde de başlangıçtaki sonuçlarımızın cesaret kırıcı olmasına rağmen, bu konudaki tecrübelerimizin artmasına paralel olarak yıllar içerisinde EKMO kullanımında belirgin bir düşme ve sağ kalımda belirgin bir iyileşme sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Lung transplantation is a safe and effective treatment method for end-stage lung diseases. Cardiopulmonary support systems may be required before, during or after lung transplantation. The use of extracorporeal membrane oxygenation (ECMO) is a specialized subject that requires infrastructure, experience and a multidisciplinary approach. In this presentation, we wanted to share our experiences in lung transplantation cases where we used ECMO. Method: Lung transplant patients who underwent ECMO in Koşuyolu High Specialization Training and Research Hospital between 2012 and 2015 were examined. Demographic characteristics, ECMO timing, mechanical ventilation, hospital stay and survival were recorded. ECMO results and learning process were evaluated according to years. Results: ECMO support was required in 23 of 47 lung transplantations. One of these was retransplantation. The mean age of the patients was 39.76±11.83 (30-59) and 9 (39.1%) were male and 14 (60.8%) were female. Demographic information of the patients is given in Table 1. The mean duration of mechanical ventilation was 7.27 (0-35) days and the mean hospital stay was 20.95 (0-92) days. Five of the patients are still alive and the mean survival time was 330 days. ECMO was required in 6/12 (50%) lung transplantations in 2012, 12/19 (63%) in 2013, 4/12 (33%) in 2014 and 1/4 (25%) in 2015. 1/6 (16%) from 2012, 1/12 (8%) from 2013, 2/4 (50%) from 2014 and 1/1 (100%) from 2015 are still alive. Conclusion: The results show that the use of ECMO is an area of expertise that requires extensive knowledge and experience and the learning process takes time. As experience in lung transplantation and EKMO use increases, a significant improvement in patient selection and results is achieved. Although our initial results in our clinic were discouraging, a significant decrease in EKMO use and a significant improvement in survival have been achieved over the years in paralel with our increasing experience in this field