Adalet Bakanlığı'nda görevli adli destek görevlilerinin süpervizyon gereksinimlerinin değerlendirilmesi: İstanbul ili örneği
Evaluation of the supervision requirements of judicial support officers at The Ministry of Justice: The case of İstanbul province
  1. Tez No: 893690
  2. Yazar: ELİF EROL DEMİRKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde birçok meslek grubunda süpervizyon ihtiyacına yönelik uygulamalar olduğu görülmektedir. Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüklerinde adli destek görevlisi sıfatıyla görev yapan kişilerin aldıkları eğitimlerin yanı sıra süpervizyon gibi başkaca destek yollarına da gereksinim duydukları düşünülmektedir. Çalışmanın örneklemini İstanbul'daki adliyelerde görev yapan ve ulaşılabilen 25 adli destek görevlisi oluşturmuştur. Örneklemi belirlemek için niteliksel araştırma yöntemleri arasından kartopu örneklemesi, amaçlı örnekleme ve kolay ulaşılabilir durum örneklemesi tercih edilmiştir. Adli destek görevlileri ile ortalama 30-35 dakikalık süre zarfında görüşmeler yapılmıştır. Analiz işleminde ve bulguların modellenmesinde MAXQDA paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda adli destek görevlilerinin idari, eğitsel ve destekleyici işlevler açısından süpervizyon gereksiniminin olduğu, adli destek görevlilerinin süpervizyonu yapılandırılmış bir süpervizyon programı olmadığı için gayrı resmi olarak ve yoğunlukla tecrübeli meslektaşlara danışarak gerçekleştirdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is seen that there are practices addressing the need for supervision in many professional groups. It is thought that people working as judicial support officers in the Directorates of Judicial Support and Victim Services need other support methods such as supervision in addition to the training they receive. The sample of the study consisted of 25 legal support officers working in courthouses in Istanbul and who could be reached. Among the qualitative research methods, snowball sampling, purposeful sampling and easily accessible situation sampling were preferred to determine the sample. Interviews were held with legal support officers for an average of 30-35 minutes. MAXQDA package program was used in the analysis process and modeling of the findings. As a result of the research, it was determined that judicial support officers needed supervision in terms of administrative, educational and supportive functions, and since there was no structured supervision program, the supervision of judicial support officers was carried out informally and mostly in consultation with experienced colleagues.