Öğretmen adaylarının dijital öğrenme teknolojilerine yönelik öz-yeterliklerinin eğitim 5.0 bağlamında incelenmesi
Investigation of pre-service teachers' self-efficacy towards digital learning technologies in the context of education 5.0
- Tez No: 893701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KİNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmen adaylarının dijital öğrenme teknolojilerine yönelik öz-yeterliklerini Eğitim 5.0 bağlamında incelemektir. Bu amaçla araştırmada nicel ve nitel verilerin sentezine olanak tanıyan yakınsayan paralel desen kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Ankara'daki üç devlet üniversitesinin eğitim fakültelerinde öğrenim gören toplam 13.998 öğretmen adayı arasından basit seçkisiz örnekleme tekniğiyle seçilen 1563 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, araştırma kapsamında geliştirilen“Öğretmen Adayları için Eğitim 5.0 Dijital Öğrenme Teknolojileri Öz-Yeterlik Ölçeği (E5DÖTÖ)”ve yarı yapılandırılmış görüşme formuyla toplanmıştır. Nicel veriler, SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel verilerin analizinde içerik analizi tekniğinden yararlanılmıştır. Bulgular, öğretmen adaylarının E5DÖTÖ öz-yeterlik puan düzeylerinin“çoğu zaman”kullanım sıklığı düzeyinde olduğunu göstermiştir. Eğitim bölümü ve sınıf değişkenlerinde anlamlı farklılıkların olduğu görülmüştür. Bununla birlikte, bireysel öğrenme yaşantısında dijital teknoloji uygulamaları kullanımı, yapay zekâ teknoloji uygulamaları kullanımı, dijital ortamda düzenlenen etkinliklere katılım, dijital kaynakları kullanma ve dijital ayak izlerini koruma önlemleri değişkenlerinde anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. İçerik analizi sonuçları ise öğretmen adaylarının dijital yeterlikleri, düşünme yeterlikleri, bilgi kaynaklarına erişimde kullandıkları yöntem ve yeterlikleri, girişimcilik yeterlikleri, dijital teknoloji uygulamaları, gizlilik yeterlikleri ve 21. yüzyılda toplumsal ve küresel problemlere çözüm üretme konusundaki görüşlerinin olumlu olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, öğretmen adaylarının dijital öğrenme teknolojilerine yönelik öz-yeterliklerinin Eğitim 5.0 bağlamında olumlu yönde olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate pre-service teachers' self-efficacy towards digital learning technologies in the context of Education 5.0. For this reason, the convergent parallel design that allows the synthesis of quantitative and qualitative data was implemented in the study. The sample of the study consists of 1563 participants selected by simple random sampling technique from a total of 13.998 pre-service teachers studying at education faculties of three state universities in Ankara, during the 2023-2024 academic year. The data of the study were collected through the“Education 5.0 Digital Learning Technologies Self-Efficacy Scale for Pre-Service Teachers (E5DLTSES)”and the semi-structured interview form developed within the scope of the study. Quantitative data were analyzed using the SPSS package program, while qualitative data were analyzed using content analysis technique. The findings indicated that the pre-service teachers' E5DLTSES self-efficacy score levels were at the level“often”frequency of use. Statistically significant differences were found in the variables of education department, class, the use of digital technology applications in individual learning experiences, the use of artificial intelligence technology applications, activities participated in digital environment, the use of digial resources and the measures to protect digital footprints. The results of the content analysis revealed that pre-service teachers' views on digital and thinking competencies, methods and competencies used in accessing information resources, entrepreneurship competencies, digital technology applications, safety competencies, and the importance of generating solutions to social and global problems in 21st century were positive. As a result, it was concluded that pre-service teachers' self-efficacy towards digital learning technologies were positive level in the context of Education 5.0.