Bahaeddin özkişi'nin roman ve hikâyelerinde dinî ve tasavvufî ögeler
Religious and sufi elements in Bahaeddin Ozkişi's novels and stories
- Tez No: 893705
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma, 1928 yılında doğan, 1975'te vefat eden Bahaeddin Özkişi'nin roman ve hikâyelerinde dinî ve tasavvufî konulara ne derecede ve hangi üslupla yer verdiğini ortaya koymak için yapılmıştır. Üç hikâye kitabı ve üç de romanı olan yazarın döneminin, yetiştiği çevrenin eserleri üzerindeki etkisinin tespiti de bu çalışmanın amaçları arasındadır. Dört bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde, araştırmanın önemi, bu çalışmaya niçin ihtiyaç duyulduğu, çalışmada hangi yöntemin kullanıldığı, çalışmanın kapsamının ne olduğu açıklanmış ayrıca daha önce yazar ve eserleriyle ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise, yazarın hayatı, yetiştiği çevre, eserleri hakkında genel bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde, roman ve hikâyelerindeki dinî ögeler alt başlıklara ayrılarak işlenmiştir. Dördüncü bölümde ise, yazarın roman ve hikâyelerinde tasavvufî ögeler alt başlıklarla incelenmiştir. Sonuç bölümünde, incelenen hikâye ve romanlardaki dinî-tasavvufî ögelerin ne ölçüde ve nasıl işlendiğinden yola çıkılarak elde edilen veriler ifade edilmiştir. Çalışma, kaynakçayla neticelendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the extent and manner in which religious and Sufi themes are incorporated in the novels and stories of Bahaeddin Özkişi, who was born in 1928 and passed away in 1975. The study also seeks to identify the influence of the period and environment in which the author was raised on his works, which include three storybooks and three novels. The thesis is divided into four sections. The first section explains the importance of the research, the need for this study, the methodology used, and the scope of the study, as well as providing information on previous studies related to the author and his works. The second section provides general information about the author's life, the environment he grew up in, and his works. In the third section, the religious elements in his novels and stories are analyzed under subheadings. The fourth section examines the Sufi elements in the author's novels and stories under subheadings. In the conclusion, the findings obtained from analyzing the religious and Sufi elements in the stories and novels are presented. The study is concluded with a bibliography.