Bahaeddin Özkişi'nin hayatı, sanatı ve eserleri
The art life and works of Bahaeddin Özkişi
- Tez No: 211196
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÖRENEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bahaeddin Özkisi 1928?1975 yılları arasında yasamıstır. Buçalısma sanatkârın hayatını, sanatını ve edebi kisiligini incelemektedir.Bahaeddin Özkisi'nin iki hikâye kitabı ve üç romanı vardır.Özkisi, eserlerini insan, tarih ve kültür çerçevesinde olusturmustur. Yazarinsanı anlatırken, ince ve derin ruh tahlilleri ile insana ait detayları aktarır.Tarihi ele alırken de daha çok ?kahramanlıklar ve bilinmeyenler? üzerineodaklanır.Bu çalısmada yazarın edebi niteliklerini ilgili baslıklarda ortayakoymaya çalıstık. Sonuç olarak, çalısmada eserlerinde kültür ve medeniyetedair söyleyecekleri olan Bahaeddin Özkisi bütün yönleriyle ele alınmıstır.
Özet (Çeviri)
Bahaeddin Özkisi was born in 1928 and died in 1975. This studyaims at examining his life, art and work.Bahaeddin Özkisi have two storys and three novels. Özkisicreated his works in the framework of human being, history and culture.While he was dealing with human being, he provided reader with subtle andprofound psychological analyses and many details about him/her. While hewas treating history, he especially focused on ?heroic deeds and theunknown.?We have tried to clearify his literatual qualities in related topicsin the study. Finally Bahaeddin Özkisi who had something to tell aboutculture and civilization is treated comprehensively in the study