Ömer Fuadi hayatı, eserleri, edebi kişiliği ve Bülbüliyye'sinin metni
Ömer Fuadi's life, his works, his literary personality and his work called Bülbüliyye's text
- Tez No: 89372
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLHAN GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET Yüksek lisans tezi olarak hazırladığımız bu çalışmada amacımız, Ömer Fuâdî'nin edebiyat dünyasındaki yerini ilmî çerçeve içinde belirlemek ve metin neşri yöntemlerini öğrenmektir. Ömer Fuâdî 1560-1636 yılları arasında yaşamış Kastamonulu şair ve yazarlardandır. 76 yıllık hayatında kaleme aldığı otuza yakın eserde, sanatını topluma faydalı olabilmek için kullanmış mutasavvıf bir şairdir. Edebî değeri bulunan eserleri arasında, tenkidli metnini hazırladığımız“Bülbüliyye”başta gelmektedir. Aşk ve vahdet temasının konu olarak işlendiği eserde, Bülbülün aşkından rahatsız olan kuşların, çeşitli iftiralarla, Bülbülü Hazreti Süleyman'a şikâyet etmeleri anlatılmaktadır. Edebiyatımızda bu türde yazılmış az sayıdaki eserden biri olan“Bülbüliyye”divan edebiyatını, tekke edebiyatı aracılığı ile halka yaklaştırması açısından da önemli bir yere sahiptir. Beş bölümden oluşan tezin ilk bölümünde, Ömer Fuâdî'nin hayatı ve eserleri, ikinci bölümünde edebî-tasavvufî kişiliği, üçüncü bölümünde Bülbüliyye ile ilgili genel bilgiler, tespit edilen yazma nüshaların tavsifi ve değerlendirilmesi, dördüncü bölümünde tenkidli metin, son bölümünde ise bibliyografya verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study, which we prepared as a master thesis, is to determine the place of Ömer Fuâdî in literary world in scientific limite and to learn text publishing methods. Ömer Fuâdî, who lived between 1560 and 1636, is a poet and an author from Kastamonu. He is a mystic poet, who used his art to be useful to the society in his nearly 30 works, which he wrote during his 76 year life. Among his works, which have literary value, 'Bülbüliyye' whose critical text we prepared is the most important one. In the work, which is about love and unity, the birds, which are disturbed by the love of nightingale, completing the nightingale with various slanders to prophet Süleyman are told. Bülbüliyye which is one of the few works written in this kind, has got an important place since it made Classical Ottoman Poetry come closer to society through Tekke Literature. The first part of this thesis, which has got five parte totally, is about his life and works, the second one is about his literary - mysticism character, the third one is about general information about Bülbüliyye, the manuscripts and their description and evaluation, the fourth one is about critical text and the last one is about bibliography.