Başarı korkusu ve başarısızlık korkusunun bazı psiko-sosyal değişkenler açısından incelenmesi
  1. Tez No: 89373
  2. Yazar: ŞAHİN KAPIKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, basan korkusu ve başarısızlık korkusunun bazı psiko-sosyal değişkenlerle ilişkisi, tarama (survey) yöntemiyle incelenmiştir. Veriler, Pamukkale Üniversitesinin farklı fakülte ve sınıflarından 926 öğrencinin oluşturduğu (K: 434; E: 492) bir örnekleme aşağıdaki ölçeklerin uygulanmasıyla toplanmıştır. Başarı korkusunu ölçmek için Zuckerman ve Allison (1975) tarafından geliştirilen başarı korkusu ölçeği kullanılmıştır. Başarısızlık korkusunu ölçmek için Mehrabian (1968) tarafından geliştirilen kadın ve erkek Nihai Başarı Güdüsü Ölçekleri (başarma umudu-başarısızlık korkusu) kullanılmıştır. Katılımcıların cinsiyet-rolü kimliğini ölçmek için Bern Cinsiyet Rolü Değerlendirme Envanteri (Bern, 1975) kullanılmıştır. Ayrıca, katılımcıların çeşitli kişisel özelliklerini belirlemek amacıyla dokuz sorudan oluşan kişisel bilgi ölçeği uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY In this research the relationships between fear of success-fear of failure and some psycho-social variables, have been investigated by survey method. The data have been collected by administering the following scales to a sample which consisted of 926 students (F: 434; M:. 492) from faculties and classes of Pamukkale University. In order to measure the fear success,“Fear of Success Scale”developed by Zuckerman and Allison (1975) has been used. In order to measure fear of failure“The Resultant Achievement Motivation”(hope of success-fear of failure) scales for man and women developed by Mehrabian (1968) has been used. In order to measure sex-role identity the Bern Sex Role Inventory (Bern, 1975) has been used. For obtaining demographic characteristics of the participants a nine items instrument has been administered.