Kronik mekanik bel ağrısı olan çalışanların ergonomi, iş sağlığı ve güvenliği açısından alan araştırması
The field research in terms of ergonomics, occupational health and safety of employees with chronic mechanical low back pain
  1. Tez No: 893735
  2. Yazar: AYTAÇ UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Acil Tıp, Sağlık Eğitimi, Sağlık Yönetimi, Emergency Medicine, Health Education, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, kronik mekanik bel ağrısı olan, ağrı nedeniyle fizik tedavi hastanesinde takip edilen aktif çalışanların cinsiyete göre ergonomik ve fiziksel risk faktörlerini belirlemek ve bu risk faktörlerine yönelik alınması gereken tedbirler konusunda işveren ve çalışanlara önerilerde bulunarak katkı sağlamayı amaçladık. Çalışma, Niğde ilinde Bor Fizik Tedavi Hastanesi'ne başvuran kronik bel ağrısı olan aktif çalışanlar içerisinden seçildi. Katılımcılar, Oswestry Bel Ağrısı Engellilik Anketi 2.0, Rapid Office Strain Assessment ve Ofislerde Risk Değerlendirmesi Rehberi ile değerlendirildi. Elde edilen veriler Excel formatında hazırlandı ve bu verilerin analizi IBM SPSS Statistics (V.25.0) istatistik programı kullanılarak gerçekleştirildi. Hastaların boy, kilo, bel çevresi ölçümleri alındı. Cinsiyete bağlı farklılıkların analizi için normal dağılım gösterenlerde student t testi, göstermeyenlerde Mann-Whitney U testi kullanıldı. Kadın ve erkek bireylerin kendilerine yöneltilen sorulardaki kategorik verilerin analizi Chi Square (ki kare) veya Fisher Exact testleri kullanılarak yapıldı. İstatistiksel olarak p0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to contribute to determining the ergonomic and physical risk factors of active employees, who have chronic mechanical low back pain and who are followed up in a physical therapy hospital due to pain, by gender, and to make recommendations to employers and employees about the measures to be taken against these risk factors. The study was selected among active workers with chronic low back pain who applied to Bor Physical Therapy Hospital in Niğde. Participants were assessed with the Oswestry Low Back Pain Disability Questionnaire 2.0, Rapid Office Strain Assessment and Guide to Risk Assessment in Offices. The data obtained was prepared in Excel format and the analysis of these data was carried out using the IBM SPSS Statistics (V.25.0) statistical program. Height, weight and waist circumference measurements of the patients were taken. For the analysis of gender-related differences, student t test was used for those with normal distribution, and Mann-Whitney U test was used for those without. Analysis of categorical data in the questions asked to male and female individuals was done using Chi Square (chi square) or Fisher Exact tests. Those with a p0.05).