Anonim şirketin temsili
Representation of joint-stock companies
  1. Tez No: 893751
  2. Yazar: ABDURRAHMAN KAYIKLIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEK TORAMAN ÇOLGAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 407
Özet
Bu doktora tezi, anonim şirketin temsilini incelemektedir. Bir tüzel kişi olan anonim şirket, temsil yoluyla hukukî işlemlerde bulunur. Anonim şirketin temsili organsal, iradî veya kanunî temsil mahiyetinde olabilir. Çalışmada anonim şirketin temsili tüm yönleriyle ele alınmıştır. Bununla birlikte tezin merkezinde şirketin organsal temsili yer almaktadır. Türk hukukunda ve karşılaştırmalı hukukta anonim şirketi organsal temsil yetkisinin genişliği esası kabul görmektedir. Türk şirketler hukuku uygulaması, bu esasla öteden beri barışamamıştır. Türk Ticaret Kanunu'nun 371. maddesine 2014 yılında eklenen yedinci fıkra ile bu esas kaldırılmamış, ancak ondan kaçışın yolu açılmıştır. Çalışmada TK 371(7)'nin yürürlükte olduğu on senelik dönemdeki tecrübe de dikkate alınarak anonim şirketlerde organların temsil yetkilerinin sınırlanmasına hukukî belirliliği zedelemeden imkân tanıyan bir sistem önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This PhD dissertation examines the representation of joint-stock companies under Turkish law. As a legal entity, the joint-stock company undertakes legal transactions through representation. The legal nature of such representation can be organic (i.e., through corporate organs), voluntary, or statutory. Though this study comprehensively analyzes all types of representation of joint-stock companies, its central theme is organic representation. Under Turkish law and in comparative law, organs are granted a broad scope of authority to represent the company. However, the Turkish corporate law practice has never fully accepted and internalized this principle. The seventh paragraph added to Art. 371 of the Turkish Commercial Code in 2014, while not abolishing this principle, has paved the way for its avoidance. This study, taking into consideration the experience of the past decade, proposes a new system of representation in which organs' authority to represent the company can be restricted while maintaining legal certainty.