Matematik öğretmenlerinin mesleki doyumları ile öz yeterlik inançları arasındaki ilişki
The relationship between mathematics teachers' job satisfaction and their self-efficacy beliefs levels
  1. Tez No: 893750
  2. Yazar: SENA HAYIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ERYILMAZ ÇEVİRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı, matematik öğretmenlerinin mesleki doyumları ile öz yeterlik inançlarını çeşitli değişkenler açısından inceleyerek aralarındaki ilişkiyi tespit etmektir. Araştırmanın evreni, 2023-2024 öğretim yılı İstanbul ili Esenler, Bağcılar ve Güngören ilçelerinde devlet okullarında görev yapmakta olan ortaokul ve lise matematik öğretmenleridir. Araştırmanın örneklemini her ilçeden sekiz okul olacak şekilde kademeli örnekleme yöntemi ile seçilen 24 okul oluşturmaktadır. Araştırma nicel bir çalışma olup ilişkisel tarama modeli esas alınmıştır. Araştırmada öğretmenlerin kişisel bilgilerini toplamak için“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Matematik öğretmenlerinin öz yeterlik inanç düzeyleri“Öğretmen Öz Yeterlik Ölçeği”ile matematik öğretimi yeterlikleri ise“Matematik Öğretimi Yeterlik İnanç Ölçeği”ile belirlenmiştir. Mesleki doyumları ise“Mesleki Doyum Ölçeği”ile belirlenmiştir. Araştırmanın analizinde; T-Testi, Kruskal-Wallis H Testi ve Pearson Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda matematik öğretmenlerinin öz yeterlik inançlarının cinsiyet, kıdem, eğitim durumu, mezun olunan fakülte ve öğretim yapılan kademe değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık oluşturmadığı bulunmuştur. Matematik öğretimi yeterlik inançlarının ise cinsiyet, kıdem, mezun olunan fakülte ve öğretim yapılan kademe değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği ancak eğitim durumu değişkenine göre anlamlı farklılık olduğu bulunmuştur. Mesleki doyumlarının cinsiyet, kıdem, eğitim durumu, mezun olunan fakülte ve öğretim yapılan kademe değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. Ayrıca matematik öğretmenlerinin mesleki doyumu ile öz yeterlik inancı arasında orta düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the relationship between the professional satisfaction levels and self-efficacy beliefs of mathematics teachers by examining them in terms of various variables. The universe of the research is middle school and high school mathematics teachers working in public schools in Esenler, Bağcılar and Güngören districts of Istanbul province in the 2023-2024 academic year. The sample of the research consists of 24 schools selected with the stratified sampling method, eight schools from each district. The research is a quantitative study and the relational screening model is based. The“Personal Information Form”was used to collect personal information of teachers in the research. The self-efficacy belief levels of mathematics teachers were determined with the“Teacher Self-Efficacy Scale”and their mathematics teaching self-efficacy was determined with the“Mathematics Teaching Efficacy Belief Scale”. Their professional satisfaction was determined with the“Professional Satisfaction Scale”. T-Test, Kruskal-Wallis H Test and Pearson Correlation Coefficient were used in the analysis of the research. As a result of the research, it was found that the self-efficacy beliefs of mathematics teachers did not create a significant difference according to the variables of gender, seniority, education status, faculty graduated from and level taught. It was found that the mathematics teaching self-efficacy beliefs did not show a significant difference according to the variables of gender, seniority, faculty graduated from and level taught, but there was a significant difference according to the educational status variable. It was determined that their professional satisfaction did not show a significant difference according to the variables of gender, seniority, education status, faculty graduated from and level taught. In addition, a moderately positive and significant relationship was found between the self-efficacy beliefs of mathematics teachers and their professional satisfaction levels.