Pamukkale Üniversitesi hastanesi amatem polikliniğine başvuran hastalarda hepatit B bilgi farkındalık ve seroprevalans durumu
Hepatitis B knowledge awareness and seroprevalence status in patients applying to pamukkale university hospital amatem polyclinic
- Tez No: 893755
- Danışmanlar: DOÇ. NURHAN MEYDAN ACIMIŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
AMATEM, 18 yaş ve üzeri alkol ve madde bağımlılığı olan bireylere ayaktan ve yataklı tedavi hizmeti sunan bir merkezdir. Alkol ve madde bağımlılığı, bireyin yaşamını olumsuz etkileyen kronik bir beyin hastalığıdır. 2021 yılında damar içi uyuşturucu kullanımının arttığı ve bu bireylerin HIV, Hepatit B ve Hepatit C gibi enfeksiyon hastalıklarına daha yatkın oldukları belirtilmiştir. Hepatit B virüsü (HBV) enfeksiyonu küresel bir halk sağlığı sorunudur.Birçok ülkede etkili aşılama programlarının uygulanması, yeni hepatit B enfeksiyonu insidansında önemli bir azalma ile sonuçlanmıştır. Bununla birlikte, HBV enfeksiyonu önemli bir morbidite ve mortalite nedeni olmaya devam etmektedir. Madde bağımlılığı tedavisinde, bulaşıcı hastalıkların tespiti, aşı ve hijyen önlemleri ile psikiyatrik desteğin önemi vurgulanmaktadır. Türkiye'de 135 bağımlılık tedavi merkezi bulunmakta olup, Pamukkale Üniversitesi'nde de AMATEM bulunmakta olup bağımlılık konusunda hizmet vermektedir. Çalışmada, Pamukkale Üniversitesi AMATEM Polikliniğine başvuran hastalarda Hepatit B bilgi,farkındalığı ve seroprevelans durumlarının incelenmesi ve ilişkili risk faktörlerinin saptanması amaçlanmıştır. Kesitsel tipteki araştırmanın evrenini 2021-2022 yılı içinde Pamukkale Üniversitesi AMATEM polikliniğine muayene veya kontrol amaçlı başvuranları içerir. Uygulanan anket formu katılımcıların sosyo-demografik özelliklerini, Hepatit B hastalığının bulaş yolunu, farkındalık ve bilgi düzeylerini sorgulamaktadır. Hepatit B bilgi ve farkındalığını ölçmek için 3'lü likert tipinde 16 soruluk Hepatit B Bilgi ve Farkındalık Ölçeği kullanılmıştır.Tanımlayıcı istatistikler sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, ortanca, minimum ve maksimum değerler ile verilmiş; sürekli değişkenlerin karşılaştırılmasında Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis testleri kullanılmıştır. Hepatit B bilgi ve farkındalık düzeyine etki eden faktörleri saptamak için çoklu lineer regresyon analizi (backward) yapıldı.Araştırmada 245 kişiye ulaşılmıştır. .
Özet (Çeviri)
AMATEM is a center that provides outpatient and inpatient treatment services to individuals aged 18 and over with alcohol and substance addiction. Alcohol and substance addiction is a chronic brain disease that negatively affects the individual's life. In 2021, it was reported that intravenous drug use increased and these individuals were more prone to infectious diseases such as HIV, Hepatitis B and Hepatitis C. Hepatitis B virus (HBV) infection is a global public health problem and the implementation of effective vaccination programs in many countries has resulted in a significant reduction in the incidence of new hepatitis B infections. However, HBV infection remains an important cause of morbidity and mortality. The importance of infectious disease detection, vaccination and hygiene measures, and psychiatric support are emphasized in the treatment of substance abuse. There are 135 addiction treatment centers in Turkey and Pamukkale University has an AMATEM and provides addiction services. In this study, it was aimed to examine Hepatitis B knowledge, awareness and seroprevelance status of patients applying to Pamukkale University AMATEM Polyclinic and to determine the associated risk factors.The population of the cross-sectional study included those who applied to Pamukkale University AMATEM outpatient clinic for examination or control purposes in 2021-2022. The questionnaire form questioned the socio-demographic characteristics of the participants, the transmission route of Hepatitis B disease, awareness and knowledge levels. The Hepatitis B Knowledge and Awareness Scale consisting of 16 questions in 3-point Likert type was used to measure hepatitis B knowledge and awareness. Descriptive statistics were given with number, percentage, mean, standard deviation, median, minimum and maximum values; Mann-Whitney U and Kruskal Wallis tests were used to compare continuous variables. Multiple linear regression analysis (backward) was performed to determine the factors affecting the level of hepatitis B knowledge and awareness. 245 people were reached in the study. .