Sınıf öğretmenlerinin perspektifinden öğretmenlik meslek kanunu
Teaching profession law from the perspective of classroom teachers
- Tez No: 893754
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, 14 Şubat 2022 tarihinde resmî gazetede yayımlanan 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun sınıf öğretmenleri tarafından nasıl değerlendirildiğini anlamaktır. Araştırmada nicel araştırma türü olan tarama deseni tercih edilmiştir. Araştırmanın evrenini, 2022-2023 Eğitim Öğretim yılında Diyarbakır İli merkez ilçelerinde bulunan Bağlar, Kayapınar, Sur ve Yenişehir'deki 227 ilkokulda görev yapan toplam 3408 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, tarafımızdan geliştirilen“Öğretmenlik Meslek Kanununa Yönelik Algı Ölçeği”kullanılmış ve bu ölçekler yüz yüze görüşmelerle 431 öğretmene uygulanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS ve AMOS programları kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada, öğretmen algılarının çeşitli değişkenlere göre anlamlı fark gösterip göstermediği t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Kruskal Wallis-H testleri ile belirlenmiştir. Anlamlılık düzeyi 0,05 olarak belirlenmiştir. Sınıf Öğretmenlerinin, Öğretmenlik Meslek Kanunu Ölçeğine yönelik elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir: Ölçeğe ait alt boyutlarda cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Geri kalan; yaş, çalışma süresi, öğrenim durumu, sendikal durum, istihdam biçimi ve MEB'deki unvan değişkenlerinde ise anlamlı farklılıklar bulunmuş olup tablolar halinde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to understand how classroom teachers evaluate the Teaching Profession Law No. 7354 published in the official gazette on February 14, 2022. Survey design, which is a quantitative research type, was preferred in the study. The population of the study consists of a total of 3408 classroom teachers working in 227 primary schools in Bağlar, Kayapınar, Sur and Yenişehir in the central districts of Diyarbakır Province in the 2022-2023 academic year. In the study, the“Perception Scale for the Teaching Profession Law”developed by us was used as a data collection tool and these scales were applied to 431 teachers through face-to-face interviews. The data obtained were analyzed using SPSS and AMOS programs. In the study, t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and Kruskal Wallis-H tests were used to determine whether teacher perceptions showed significant differences according to various variables. The significance level was set as 0.05. The findings obtained for the Scale of Classroom Teachers' Professional Code of Teaching can be summarized as follows: There was no significant difference in the sub-dimensions of the scale according to gender variable. Significant differences were found in the remaining variables of age, working time, educational status, union status, employment type and title in the Ministry of National Education and are explained in tables.