Türkiye'de işçilerin sınıf bilinci ve oy verme davranışı: Kocaeli ili örneği
Class consciousness and voting behavior of workers in Türkiye: The case of Kocaeli province
- Tez No: 893780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL DİNLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Türkiye'de işçilerin sınıf bilincine sahip olmadığı, oy verme davranışına da sınıf bilincini yansıtamadığı iddia edilir. Bu yargı özellikle 12 Eylül darbesinden sonra, son kırk yılda genellikle işçilerin yoğun olarak yaşadıkları şehirlerde sağ ve muhafazakâr partilerin daha yüksek oy oranına sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Dünyada sınıf bilincine ve oy verme davranışına ilişkin çalışmalar Batıda oy verme hakkının genişlediği 20. yüzyılın başlarında başlamıştır. Siyaset bilimciler oy verme davranışını açıklamak üzere davranışçı (durumcu) ve eğilimci yaklaşımlar geliştirmişlerdir. Bu yaklaşımlardan da oy verme modelleri ortaya çıkarılmıştır. Türkiye'de işçilerin sınıf bilinci ve oy verme davranışı üzerine akademik çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de işçilerin sınıf bilinci ve oy verme davranışını tespit etmek, böylelikle“işçi sınıfı bilinçsizdir ve sınıf oyu kullanmaz”iddiasının doğruluğunu test etmektir. Bu doğrultuda, Türkiye'de işçilerin en yoğun olduğu illerden biri olan Kocaeli'nde 15 işçi ile yüz yüze görüşme ve 515 işçinin katıldığı bir anketi kapsayan bir alan çalışması yapılmıştır. Veriler SPSS 25 paket programıyla analiz edilmiş, verilerin analizinde İlişkisiz (Bağımsız) Örneklemler T-Testi (Independent Samples T-Test), Tek Faktörlü Varyans Analizi (One-Way Anova) testi, Anova test ve Tukey post-hoc çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, Türkiye'de işçi sınıfının sınıf bilincine sahip olduğu ve oy kullanma davranışında sınıf bilincini yansıttığı söylenemez. İşçilerin oy kullanma davranışını etkileyen temel faktörler, cinsiyet, yaş ve eğitim durumu gibi değişkenlerin yanı sıra sosyal çevre, kimlik, örgütlenmeler ve siyasi tutumlardır. Bu çalışmanın, işçi sınıfı ve oy vermek davranışı ile ilgili siyaset psikolojisi literatürüne katkı sağlaması amaçlanmaktır.
Özet (Çeviri)
There is a general belief that workers in Turkey do not have class consciousness and that their voting behavior does not reflect this class consciousness. This judgment stems from the fact that right-wing and conservative parties have higher voting rates in cities where workers live densely, especially after the September 12 military coup, in the last four decades. Studies on class consciousness and voting behavior in the world began in the early 20th century, when voting rights were expanded in Western countries. Political scientists developed behaviorist (situationist) and dispositionist approaches to explain voting behavior. Voting models have also emerged from these approaches. There are very few academic studies on workers' class consciousness and voting behavior in Turkey. The aim of this study is to determine workers' class consciousness and voting behavior in Turkey, and thus to test the accuracy of the claim that“the working class is unconscious and does not use class votes.”In this context, a field study was conducted in Kocaeli, one of the provinces with the highest concentration of workers in Turkey, including face-to-face interviews with 15 workers and a survey with 515 workers. The data were analyzed with the SPSS 25 package program, and Independent Samples T-Test, One-Way Anova test, Anova test and Tukey post-hoc multiple comparison test applied in the analysis of the data. According to the initial findings, it is hard to say that the working class in Turkey has a class consciousness and reflects class consciousness in its voting behavior. The main factors affecting the voting behavior of workers are variables such as gender, age and education status, as well as social environment, identity, organizations and political attitudes. This study aims to contribute to the political psychology literature on the working class and voting behavior.