Sağlık çalışanlarının deprem korkusu düzeylerinin incelenmesi: Adana ili örneği
Examining health workers' earthquake fear levels: Adana province example
  1. Tez No: 893783
  2. Yazar: ZEKERİYE DEDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Sağlık Yönetimi, Public Health, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Araştırmada sağlık çalışanlarının deprem korkusu düzeylerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Nicel araştırma sürecinin takip edildiği çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Adana Balcalı Hastanesinde görev yapmakta olan 323 sağlık çalışanı üzerinde yürütülen araştırmada veriler Deprem Korkusu ölçeği ile toplanmıştır. Ayrıca Demografik Bilgi Formu ile de katılımcılara ait tanımlayıcı bilgilere ait veriler toplanmıştır. Verilerin normallik analizi sonucunda parametrik testler uygulanarak bulgular oluşturulmuştur. Yapılan analiz sonucunda katılımcıların çoğunluğunu kadınların, 25-34 yaş aralığındaki kişiler, evliler, lisans mezunları, hemşireler ve geliri giderinden az olanların oluşturduğu belirlenmiştir. Katılımcıların çoğu il merkezinde oturmakta, deprem deneyimi yaşamış, çekirdek aile tipine sahiptir. Katılımcılar çoğunlukla yataklı servis departmanında çalışan, 16 yıl ve üzerinde mesleki deneyime sahip olan, deprem güvenlik ve ilk yardım eğitimi almış, daha önce depremlerde kayıp yaşamamış katılımcılardır. Katılımcıların çoğu deprem korkusuyla başa çıkmada aile ve arkadaşlarıyla konuşmayı tercih eden, deprem anında nasıl tepki vereceğini bilen ve iş yerinde acil çıkış noktalarından haberdar olan kişilerdir. Deprem korkusu ile ilgili bulgular doğrultusunda genel olarak katılımcıların deprem korkusunu orta düzeyde algıladıkları sonucuna ulaşılmaktadır. İstatistiksel sonuçlara bakıldığında; yaş, medeni durum, gelir düzeyi, yerleşim yeri, deprem deneyimi, aile yapısı, departman, deprem güvenlik eğitimi ve ilk yardım bilgisi gibi özellikler, deprem korkusu algıları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bulunmadığı yönünde sonuçlara ulaşılmıştır. Diğer taraftan sağlık çalışanlarının deprem korku düzeylerinin cinsiyet, eğitim durumu, meslek grubu ve mesleki deneyim süresi gibi faktörlere bağlı olarak farklılaştığı yönünde sonuçlar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the levels of earthquake fear among healthcare professionals. The study, which follows the quantitative research process, used a relational screening model. In the study conducted on 323 healthcare professionals working at Adana Balcalı Hospital, data were collected with the Earthquake Fear Scale. In addition, data on descriptive information about the participants were collected with the Demographic Information Form. Findings were created by applying parametric tests as a result of the normality analysis of the data. As a result of the analysis, it was determined that the majority of the participants were women, people between the ages of 25-34, married people, bachelor's degree graduates, nurses and those whose income is less than their expenses. Most of the participants live in the city center, have experienced earthquakes and have a nuclear family type. The participants are mostly those who work in the inpatient service department, have 16 years or more professional experience, have received earthquake safety and first aid training and have not experienced losses in earthquakes before. Most of the participants prefer to talk to their family and friends in coping with their fear of earthquakes, know how to react in the event of an earthquake and are aware of emergency exit points at work. According to the findings regarding the fear of earthquake, it is concluded that the participants generally perceive the fear of earthquake at a moderate level. When the statistical results are examined, it is concluded that characteristics such as age, marital status, income level, place of residence, earthquake experience, family structure, department, earthquake safety training and first aid knowledge are not found to be statistically significant on the perception of fear of earthquake. On the other hand, it has been determined that the levels of earthquake fear of healthcare workers differ depending on factors such as gender, education level, occupational group and professional experience.