Developıng of an engıneered multı-layer artıfıcıal menıscus usıng electrospun PLA (polylactıc acıd) fıber (alıgned and random) scaffold wıth hyaluronıc acıd hydrogel: Mechanıcal evaluatıon
Elektrospun PLA (polilaktik asit) lif (dizili ve dizili olmayan) iskeleti ile hiyalüronik asit hidrojel kullanarak mühendislikle geliştirilmiş çok katmanli yapay menisküsün geliştirilmesi: Mekanik değerlendirme
  1. Tez No: 893785
  2. Yazar: MOHAMMED MAHMOOD SALEH AL HAMMADI
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. BİRCAN DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doku Mühendisliği ve Rejeneratif Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Doku Mühendisliği ve Rejeneratif Tıp Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Menisküs yaralanmalarının, menisküsün şok emilimi sağlama, eklem beslenmesi, yağlanması ve stabilite gibi diz eklemi fonksiyonundaki önemli rolünü koruma açısından önemli bir bozulmaya neden olduğu bilinmektedir. Benzersiz kan tedarik deseni nedeniyle, menisküs dokusunun rejenerasyonu engellenir. Geleneksel tedavi yöntemleri tatmin edici sonuçlar vermezken, doku mühendisliği ve rejeneratif tıp yaklaşımları, yapay menisküs benzeri bir yedek oluşturma konusunda umut verici potansiyel stratejiler sunmaktadır. Bu çalışma, çok katmanlı bir tasarımda Elektrospun PLA fiber iskeleti ve hem hyaluronik asit hem de aljinat hidrojel uygulayarak, doğal insan menisküsünün mekanik özelliklerini çoğaltmak için yenilikçi bir yaklaşım sunmaktadır. Çalışma, tasarımın mekanik dayanıklılığını gerilme stresi ve deformasyon açısından değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Son çalışmalar, doğal menisküs kolajen lifleriyle karşılaştırılabilir bir çapta olan hizalanmış Elektrospun PLA fiber iskeletlerin, rastgele olanlara göre mekanik özellikleri artırma açısından üstünlüğünü göstermiştir. Hyaluronik asidin esnekliği ve biyouyumluluğu, PLA fiber özellikleriyle birlikte, hücre yapışması ve çoğalması için uygun bir mikroçevre sağlar ve böylece menisküs dokusu rejenerasyonunu artırır. Çalışma, iki farklı çapraz bağlayıcı ile kimyasal çapraz bağlama teknikleri de dahil olmak üzere PLA fiberleri, hyaluronik asit ve aljinat hidrojel üretim tekniklerini tartışacaktır. Son olarak, çok katmanlı tasarımın mekanik özelliklerini belirlemek amacıyla kapsamlı bir değerlendirme yapılacaktır ve menisküs benzeri bir yedeğin oluşturulması hedeflenecektir.
Özet (Çeviri)
Meniscus injuries are known to cause significant impairment in preserving the essential role of the meniscus in knee joint function, including providing shock absorption and joint nutrition, lubrication, and stability. due to its unique blood supply pattern, which holds back meniscal tissue regeneration. Although traditional management techniques fail to produce satisfactory treatment outcomes, tissue engineering, and regenerative medicine approaches provide promising potential strategies for creating an artificial meniscus-like substitute. This study provides an innovative approach to replicating the mechanical properties of the native human meniscus by implementing Electrospun PLA fiber scaffold and both hyaluronic acid and alginate hydrogel in a multi-layered design. The study aims to evaluate the mechanical strength of the design in terms of tensile stress and strain. Recent studies have demonstrated the superiority of the Electrospun aligned PLA fiber scaffolds with a comparable diameter to that of the native meniscal collagen fibers in terms of enhancing mechanical characteristics over the random ones. The flexibility and biocompatibility of the hyaluronic acid, collectively with PLA fiber characteristics, provide a suitable microenvironment for cell adhesion and proliferation, thus enhancing meniscus tissue regeneration. The study will discuss PLA fibers, hyaluronic acid, and alginate hydrogel fabrication techniques, including chemical cross-linking techniques with two different cross-linkers. Finally, a comprehensive evaluation will be conducted to determine the mechanical properties of the multi-layered design, with the goal of creating a meniscus-like substitute with comparable mechanical properties.