Weber B-C ayak bileği kırıklarında sagittal plan deformitelerinin klinik ve radyolojik sonuçlara etkisi
The Impact of Sagittal Plane Deformities on Clinical andRadiological Outcomes in Weber B-C Ankle Fractures
- Tez No: 893820
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Ayak bileği kırıklarının tedavisinde amaç düzgün bir eklem yüzeyi elde etmek ve ayak bileğinin tam fonksiyonunu sağlamaktır. İnstabil kırıklarda lateral malleolde kısalık, koronal deplasman ve eksternal rotasyonun önlenmesi tibiotalar eklem içi basıncın normal seviyelerde tutulması ve dejeneratif hastalığın önlenmesi için gereklidir. Bu çalışmada bahsedilen parametreler dışında lateral malleolde sagittal plan deformitesinin klinik ve radyolojik sonuçlara etkisinin olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Weber Tip B-C ayak bileği kırığı nedeniyle açık redüksiyon internal fiksasyon uygulanan, on sekiz yaşın üzerinde, preop ve postop ayak bileği üç yönlü grafisi olan, aynı ekstremitede ek travması olmayan, postop en az 24 ay poliklinik takibi yapılmış ve kontrollerinde ayak bileği bilgisayarlı tomografisi bulunan 38 hasta çalışmaya dahil edildi. PACS veri tabanı (picture archiving and communication system) üzerinden sagittal kesit tomografilerinde sagittal plan deformiteleri, AP grafi üzerinden koronal plan deformiteleri ve talokrural açıları ölçüldü. Hastaların AP grafileri üzerinden osteoartrit değerlendirmesi yapılarak Modifiye Kellgren Lawrence Artroz Sınıflaması'na göre artroz sınıflandırmaları yapıldı. Lateral malleol tespit materyali kayıt edildi ve son olarak AOFAS ve FREIBURG skorlamalarına yönelik klinik muayeneleri yapılarak puanları kayıt edildi. Sagittal plan deformitelerinin miktarı ve tipinin ayak bileği fonksiyonel skorlarına ve artroz sınıflamasına etkisi, koronal plan deformitesi ile birlikteliği ve tespit materyalinin klinik sonuçlara etkisi araştırıldı. Çalışmaya katılan olguların 22'si kadın (%57,9) 16'sı (%42,1) erkekti. 38 hastanın 22'sinde sol taraf 16'sında sağ taraf tutulumu mevcuttu. Olguların ortalama yaşı 40,68'di. Lateral malleol sagittal plan deformite miktarı ile AOFAS değerlendirme ölçeği arasında ters yönde (p>0,05), FREIBURG skalası ile arasında ise ters yönde ve istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulduk (p0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose in treating ankle fractures is to achieve a properly aligned joint surface and restore full ankle function. In unstable fractures, it is crucial to prevent shortening, coronal displacement, and external rotation of the lateral malleolus to maintain normal intra-articular pressure in the tibiotalar joint and prevent degenerative disease. This study aims to investigate whether sagittal plane deformities in the lateral malleolus have an impact on clinical and radiological outcomes beyond the parameters mentioned. This study included 38 patients over the age of 18 who underwent open reduction internal fixation for Weber Type B-C ankle fractures, had preoperative and postoperative three-view ankle radiographs with no additional trauma to the same extremity, a minimum of 24 months of postoperative follow-up, and ankle CT scans during follow-up. Sagittal plane deformities were measured on sagittal section tomographies through the PACS (picture archiving and communication system) database, while coronal plane deformities and talocrural angles were measured on AP radiographs. Osteoarthritis was evaluated on AP radiographs and arthrosis was classified according to the Modified Kellgren Lawrence Arthrosis Classification. The fixation material used for the lateral malleolus was recorded, and clinical examinations were performed to assess AOFAS and FREIBURG scores. The effects of the quantity and type of sagittal plane deformities on ankle functional scores and osteoarthritis classification, their association with coronal plane deformities, and the impact of fixation material on clinical outcomes were analyzed. The research included 22 female (57.9%) and 16 male (42.1%) patients, with 22 cases fracture on the left side and 16 on the right. The average age of the patients was 40.68 years. A negative correlation was found between the amount of sagittal plane deformity in the lateral malleolus and the AOFAS scale (p>0.05), and a statistically significant negative correlation was found with the FREIBURG scale (p0.05).