İngilizce derslerinde video oyun kullanımına yönelik öğretmen görüşleri
The view of English teachers towards the use of video games in ELT classes
  1. Tez No: 893821
  2. Yazar: GÜLSÜM ÖZEROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM AŞILIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Diyarbakır merkez ilçelerdeki liselerde (Yenişehir, Bağlar, Kayapınar, Sur) görev yapan İngilizce öğretmenlerinin İngilizce derslerinde video oyun kullanımına yönelik görüşleri araştırılmıştır. Araştırmanın amacı, video oyunlarının İngilizce derslerinde kullanımını ve öğretmenlerin bu konudaki görüşlerini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Karma araştırma yöntemi kullanılarak yürütülen bu çalışmada, veri toplama aracı olarak anket ve yarı yapılandırılmış görüşme teknikleri kullanılmıştır. Diyarbakır merkez ilçelerdeki liselerde (Yenişehir, Bağlar, Kayapınar, Sur) görev yapan toplam 230 İngilizce öğretmeni ile anket yapılmış ve 20 İngilizce öğretmeni ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Anket verilerinin, SPSS istatistik programı kullanılarak betimsel analiz tekniği ile yüzde ve frekans değerleri hesaplanmıştır. Görüşme verileri ise içerik analizi yöntemi ve nitel bir bakış açısıyla benzer noktaların kodlanması şeklinde analiz edilmiştir. Verilerin analizinde açıklayıcı sıralı desen kullanılmış; önce nicel veriler, ardından nitel veriler toplanıp analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışma sonuçları, 230 öğretmenin anket verileri ve 20 öğretmenin görüşme verileri ışığında İngilizce derslerinde video oyun kullanımına yönelik çeşitli görüşleri ortaya koymaktadır. Katılımcıların video oyunlarının eğitimdeki potansiyel faydalarını, olumsuz yanlarını ve karşılaşılan engelleri nasıl değerlendirdikleri belirlenmiştir. Ayrıca, video oyunlarının İngilizce derslerinde daha etkin kullanımına yönelik öneriler sunulmuştur. Sonuç: Araştırma, İngilizce derslerinde video oyun kullanımına ilişkin öğretmenlerin algılarını ve bu kullanımın ders içi etkilerini detaylı bir şekilde ortaya koymuştur. Video oyunlarının eğitimde sağladığı yararlar ve karşılaşılan zorluklar hakkında elde edilen bulgular, öğretmenlerin görüşleri doğrultusunda analiz edilmiş ve bu alanda daha etkili stratejilerin geliştirilmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study investigates the views of English teachers working in high schools in the central districts of Diyarbakır regarding the use of video games in English language teaching. The aim of the research is to determine how video games are used in English lessons and the perspectives of teachers on this matter. Materials and Methods: This study employed a mixed-methods research approach, using surveys and semi-structured interviews as data collection tools. A total of 230 English teachers from high schools in the central districts of Diyarbakır participated in the survey, and semi-structured interviews were conducted with 20 English teachers. Survey data were analyzed using descriptive statistics with percentage and frequency values calculated through the SPSS statistical program. Interview data were analyzed using content analysis and a qualitative approach, with similar points coded. The data analysis involved an explanatory sequential design, with quantitative data collected and analyzed first, followed by qualitative data. Results: The results of the study reveal the views of the 230 teachers from the surveys and the 20 teachers from the interviews regarding the use of video games in English lessons. The study identifies how participants perceive the benefits, drawbacks, and challenges associated with the use of video games in education. Additionally, recommendations for the more effective use of video games in English teaching are provided. Conclusion: The research highlights teachers' perceptions of using video games in English lessons and the impact of this usage on the teaching process. The findings, based on the benefits and challenges identified by teachers, offer insights and recommendations for developing more effective strategies in this area.