Alüminyum alaşımlı parçaların dükümünün verimliliğini artırma amaçlı otomasyona yönelik bir araştırma geliştirme projesi yönetimi
A Research and development project management aimed at increasing the productivity of casting of aluminium parts based on automation
  1. Tez No: 89383
  2. Yazar: ARGUN BAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİNAZ GÜMÜŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Endüstri İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Küreselleşen dünyadaki hızlı değişimler ve artan rekabet işletmelerin değişen koşullara hızla adapte olmaları ve yeni ürün geliştirme sürecinin çok hızlı gerçekleştirilmesini zorunlu kılmıştır. Böylece proje yönetimi yüksek yatırım gerektiren Ar-Ge projelerinde bütçe ve zaman programına uymak için mutlak kullanılması gereken bir yönetim tekniği olarak kendini kabul ettirmiştir.“Proje Yönetimi”teknolojik kaynakların, fînansal kaynakların ve insan kaynaklarının belirli amaç ve hedeflerin gerçekleştirilmesi için sistematik bir biçimde entegre edilmesidir. Bu çalışma üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölüm teknoloji yönetimi, Ar-Ge yaklaşımlarını açıklığa kavuşturmaktadır. İkinci bölümde proje yönetiminin teorisi açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise bir alüminyum döküm işletmesinde uygulanan Ar-Ge projesinin fizibilitesinin nasıl yapıldığı ve proje yönetimi uygulamalarının nasıl olduğu gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Rapid changes in the globalized world and increasing competition have forced companies to adapt rapidly to the changing conditions and to develop processes of manufacture of new products very quickly. Thus project management has proved itself to be a management technique which has to be necessarily used to conform with budget and time for the R&D projects which require large investment.“Project Management”is the integration of technologic, financial and human resources in order to achieve a particular aim or goal. This study includes three parts: First part explains technology management and R&D concepts. In the second part the theory of project management is explained. In the third part it is shown how a R&D project which is applied in an aluminium casting company is made and how the practice of project management is carried out.