Otel işletmelerinde personel bölümünün etkinliği ve İzmir ilindeki orta ve büyük otel işletmeleri üzerine bir araştırma
The Efficiency of the personnel department at the hotel establisment and a research on middle and large size hotels operated in İzmir
  1. Tez No: 89382
  2. Yazar: MİNE DOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPARSLAN USAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Turizm endüstrisi kapsamında yer alan işletmeler içinde en önemli birim konaklama işletmeleridir. Otel işletmeleri en kalabalık personeli barındırmaları açısından“ personel bölümü”adı altında bir örgüt birimini en çok gerektirecek işletmelerdir. Nitekim, otel işletmelerinde istihdam edilen personel sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Turizm işletmelerinin veriminin artması için çalışan personelin sürekli geliştirilmesi, eğitilmesi gerekmektedir. Personel sorunlarını çözüme ulaştırmak,persone!in ve işletmenin verimini artırmak için personel bölümünün kurulmasını zorlayan etmenler gitgide artmaktadır. Orta ve büyük otel işletmelerinde“personel bölümü”nün etkinliği ve işlevlerini, önemini belirlemek amacıyla yapılan çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk iki bölümünde otel işletmeleri ve personel yönetimi ile ilgili kuramsal açıklamalar yer almaktadır. Üçüncü bölüm ise çalışmanın araştırma kısmına ayrılmıştır. Birinci bölümde otel işletmeleri ele alınmış ve otel işletmelerinin de değişik açılardan kendi aralarında sınıflandırılması ve otel yönetimine yer vererek yönetimin işlevleri açıklanmış ve yöneticiler ile yönetilenlerden oluşan otel personeli hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde işletme işlevleri içinde yer alan tez konumuzu da oluşturan personel yönetimi kavramına ve önemine değinilerek otel işletmelerindeki personel bölümünün işlevlerine( personel seçimi, işe alma, personelin geliştirilmesi, eğitimi vb) tek tek değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise İzmir ili merkezde faaliyette bulunan orta ve büyük ölçekli 17 adet (üç,dört, beş yıldızlı) otel işletmesinin personel ve yöneticilerine yönelik yapılan anket çalışmasının değerlendirilmesi ve sonuçlarına yer verilmiştir. Son olarak tez çalışmasının bir değerlendirilmesi yapılmış; konu ile ilgili eleştiri ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
. ABSTRACT The most significant establishment unit in the scope of tourism industry is accommodation establishments. From the aspect of having the most crowded personnel, accommation establishments need to have an organization unit under the name of personnel department. Thus, the number of employed staff in the hotel establishments is increasing gradually. In order to increase the yield of the hotel establishment, it is needed to improve and train the staff continuously. The need of establishing the personnel department to solve the problems and increase the output of establishment has been compulsory. In the middle and large size hotel establishments the work carried out to emphasize the efficiency, importance and functions of personnel department is consisted of three parts. The theoretical explanations related to hotel establishments and personnel management were taken up in the first two parts of the work.The third part was kept for the research the work. In the first part, the hotel establishments are taken up and the classification of the hotel esteblishments from diffirent aspects and the functions of the managements of the the hotel establishments are pointed out, and the information regarding personnel consisted of managers and those who are managed are given. In the second part consisting of our thesis subject, together with the notion and importance of personnel management, the functions of the personnel department ( selecting the personnel, improving and training them etc.) are mentioned one by one. In the third part the evaluation and results of a questionnaire, directed towards the staff and managers of the 17 middle and large size hotels (3, 4, 5, stars) operated in the center of the city, is mentioned. In the end the thesis is evaluated and suggestions and critics related to the subject are taken up.